НЕИЗМЕРНА ПАТЊА НА УГАШЕНИМ ОГЊИШТИМА: Хуманитарац из Београда описао тугу српских села на Банији

Ш. Маровић

07. 01. 2021. у 20:28

Села око Петриње и Глине претрпела су велика оштећења, око деведесет одсто објеката је срушено.

НЕИЗМЕРНА ПАТЊА НА УГАШЕНИМ ОГЊИШТИМА: Хуманитарац из Београда описао тугу српских села на Банији

Фото Приватна архива

Слике које сваког дана круже у медијима не могу дочарати патњу и бол кроз коју пролазе ови људи, све док се не оде на њихова разрушена огњишта. Више од 900 Срба који су остали после рата да живе на овој територији изгубили су и оно мало што су имали. Потресно је гледати тај призор, лица већ намучених и изнемоглих људи, али и немоћ да ишта ураде. Уз све то, не могу прежалити оне који су у овој неравноправној борби изгубили своје животе.

Фото Приватна архива

Овако за "Новости" почиње своју причу Бранко Антић, хуманитарац из Београда, који је са своја два пријатеља, Милошем из главног града и Душком из Бања Луке, одлучио да се отисне пут Баније, како би пружио помоћ онима којима је она у овом тренутку најпотребнија.

ЗБОГ СЕЛФИЈА ЗАТВОРЕН ЦЕНТАР

Центар Петриње затворен је из безбедносних разлога, рекао је начелник Штаба цивилне заштите Младен Винковић. Центар је затворен да некоме не би пала цигла на главу, јер људи су долазили само да би се сликали поред рушевина.

- Неко ко дође из Загреба овде да би видео шта се догађа, неће моћи и да руча, то више неће бити могуће - рекао је Винковић и додао да се храна спрема искључиво за становнике чије су куће срушене или оштећене, и за волонтере.

Петриња се и јуче тресла, шест минута иза поднева скале су измериле земљотрес јачине 3,5 степени.

Пут који су прешли није им тешко пао, али јесте ситуација коју су затекли у суседној држави.

Призори разрованог коловоза, порушених православих богомоља, неупотребљивих образовних установа, као и пустош коју су разорни потреси оставили за собом последњих недеља и даље су им дубоко урезани.

АКЦИЈА Бранко Антић, свештеник Горан Каламанда и пријатељ Милош, Фото Приватна архива

- Током наше посете смо, уз велику помоћ глинског пароха Горана Каламанде, имали прилику да обиђемо наш народ у селима Мајске Пољане и Влаховић, места која су, нажалост, највише страдала у стравичном земљотресу - прича прве утиске Антић.

- Стање које смо затекли после катастрофалних потреса оставило нас је без текста и даха.

Фото Приватна архива

Призори су били ужасни, нико не спава у својим домовима, док их је већина потпуно неупотребљива. Људи се сналазе на разне начине, ноћи приводе у шаторима, камп-кућицама, контејнерима, или у колима. Дани пролазе тако што се рашчишћава читав простор, а помоћ долази из целе Хрватске. Највећи проблем је било напојити стоку, штале су разрушене, па краве и коњи дане проводе лутајући по ливадама и пашњацима.

САКУПЉАЊЕ ПОМОЋИ

ЧИМ се смире потреси који и даље дрмају тло под Банијом хуманитарна организација "Српска солидарност" организоваће велику акцију прикупљања помоћи за наш народ, све у договору са парохом Гораном Каламандом. Приликом садашње посете однета је значајна новчана помоћ, која ће помоћи да се лакше превазиђу недаће које су задесиле народ у селима око Петриње и Глине.

У селима око Глине која су претрпела највећа разарања данас живи око 900 Срба. Мештани глинских села јадају се да куће које су обнављане после ратова деведесетих година нису добро урађене, већ да се штедело на материјалу и арматури, па су зато и многе порушене.

Фото Приватна архива

Овај хуманитарац, који годинама преко организације "Српска солидарност" прикупља помоћ за угрожене Србе, је са пријатељима у селу Влаховић обишао породицу Менићанин, која ту опстаје првенствено захваљујући сточарству којим се бави.

- Да су Срби солидаран народ када се нађу у невољи још једном је доказано на примеру фамилије Менићанин, која и поред свега што је задесило, помаже својим кошијама у виду сточне хране, како би преживели ово вражје време - емотивним тоном прича наш саговорник. - Уз велико гостопримство дочекала нас је и бака Љуба, која живи сама у сада већ неусељивој кући. Њен пример је онај који бисмо требало сви да следимо, јер нас је, ма колико год ситуација била тешка, бака даривала својим домаћим медом. То је гест вредан поштовања, после чега је немогуће сакрити емоције.

Фото Приватна архива

У свом путовању три другара обишла су и цркву Васкрсења Господњег - Млада Недеља у Мајским Пољанама, која је потпуно срушена током замљотреса који су данима разарали овај део Хрватске. Оштећена је и црква Светог Илије у Влаховићу, црква у Драготини, црква у Глини, а поред села Мајске Пољане и Влаховић, тешко су настрадала и села Равно Рашће и Ровишка.

- Приликом посете донирали смо новчана средства цркви у Глини, која ће бити преусмерена на помоћ најугроженијим породицама - истиче Антић. - Неизмерно значајну помоћ и подршку нашем народу несебично пружа отац Горан Каламанда, коме је Глина прва парохија. Он има само 29 година.Захваљујући његовом даноноћном ангажовању, иако је и сам остао без крова над главом, његови парохијани много мирније превазилазе ова тешка времена.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (3)

ПЕШИЋ ТВРДИ: Стојаковић ће играти за Србију, стигла реакција младог кошаркаша