ХРВАТИ ТРАЖЕ РУШЕЊЕ ПАРТИЗАНСКОГ ГРОБЉА: Захтеви у Мостару да се чувено спомен-обележје Богдана Богдановића врати католичкој цркви
ЧУВЕНО партизанско гробље у Мостару, за које је један од најпознатијих београдских градоначелника и југословенских архитеката и филозофа, Богдан Бодгановић, добио престижна признања, поново се нашло на мети напада.
Осим што је пред Дан државности Босне и Херцеговине, 25. новембра, освануло исцртано свастикама, у фокусу је и због захтева коалиције "Мој дом", коју чине хрватске странке, да буде деложирано.
Наиме, поменута коалиција је најавила да ће се борити за пренамену овог спомен-обележја и враћање земљишта Католичкој цркви, од које су га, како наводе, украли комунисти.
Зато је Савез антифашиста и бораца Народноослободилачког рата у БиХ наново затражио доношење закона о заштити од фашистичког и неофашистичког организовања.
- Идеологија коју баштине ове странке признаје БиХ, али унутар неке Велике Хрватске, каква је била од 1941. до 1945. године - рекао је за босанске медије Сеад Ђурић, председник Савеза антифашиста и бораца НОР у БиХ. - Та је идеологија побеђена од оних који леже на Партизанском спомен гробљу и зато њима антифашистичко наслеђе смета. Желе покупити најекстремније глаове у предизборној кампањи, како би ушли у Градско веће и од Мостара, који је годинама случај, направили нови случај.
АУТОР КАМЕНОГ ЦВЕТА
БОГДАН Богдановић оставио је иза себе мноштво спомен-обележја, од којих су најпознатији Камени цвет у Јасеновцу и Спомен-гробље у Мостару. Осим њих, ту суи Споменик јеврјеским жртвама фашизма у Београду, и спомен-обележја у Гаравицама, Крушевцу, Штипу, Бихаћу, Прилепу, Чачку, Белој Цркви, Косовској Митровици "
Партизанско гробље подигнуто је шездесетих година прошлог века на експроприсаној, а не национализованој земљи, наводи Ђурић, а експропријација се, за разлику од национализације, плаћала. Према прописима која важе и у ЕУ, Католичка црква могла би евентуално да тражи накнаду имовине, уколико сматра да је експропријација била неправична, али не и натуралну реституцију. У БиХ закон о враћању имовине, наиме, никада није донет.
Градња мостарског Партизанског гробља започела је 1960. године, а главни иницијатор био је тадашњи високи функционер, иначе Мостарац, Џемал Биједић. Свечано је отворено, у присуству Јосипа Броза Тита, 25. септембра 1965, на 5.000 квадратних метара и шест тераса.На њему се налази 810 спомен плоча, које симболишу стабла посечене младости и сахрањено је око 500 партизанских бораца, међу којима и неколико народних хероја.
Прилично оштећено током рата деведесетих, гробље је наставило да пропада и после тога, да би било обновљено и отворено за јавност 2005, а годину дана касније проглашено је за заштићени национални споменик БиХ.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (1)