ХОСОВЦИ ПРОДАЈУ ИНСИГНИЈЕ ИЗ ЛОГОРА СМРТИ: Како су документи и предмети из Јасеновца доспели на "Ибеј"

НА десетине докумената и фотографија из логора Јасеновац и Стара Градишка, из периода НДХ, које непознати продавци из различитих европских земаља, пре свега из Хрватске и Аустрије, продају на платформи "Ибеј", могли би да буду и оригинали и фалсификати.

ХОСОВЦИ ПРОДАЈУ ИНСИГНИЈЕ ИЗ ЛОГОРА СМРТИ: Како су документи и предмети из Јасеновца доспели на Ибеј

Фото: Принтскрин Ибеј

Ово је закључак свих саговорника "Новости" којима смо се обратили - од историчара, до музеолога и кустоса.

Неки од њих могли су да припадају породицама, чијим наследницима то више ништа не значи, или наследника просто нема, док би један део могао да буде и сачињен у радионицама у региону.

- После ослобођања логора Јасеновац никада није потпуно пописано шта је у њему нађено - каже Вељко Ђурић Мишина, директор Музеја жртава геноцида, у Београду. - У послератној поставци била је изложена извесна количина тих предмета, али је део нестао 1991. године, када су избили сукоби у Хрватској, део је завршио у Америци, а део је остао у Спомен-подручју Јасеновца. Неспорно је да је у многим породицама страдалих или преживелих сачуван део ствари и с времена на време понешто би стизало до колекционара и аукцијских кућа. Али је чињеница и да на територији Словеније постоје радионице фалсификата у којима се израђује "оригинална" архивска и друга грађа из доба НДХ, јер за тим постоји потражња на тржишту.

Музеј жртава геноцида је, према његовим речима, заинтересован за откуп таквих ствари, али је пут до њих тежак, па зато с времена на време штампани и архивски материјал из "Ендехазије" купују од приватних загребачких антиквара.

Фото: Принтскрин Ибеј

 

Стефан Радојичић, сарадник Музеја жртава геноцида, напомиње да је и у самом јасеновачком музеју било много фото-копија докумената из разних архива, попут Војног у Београду, или Архива Југославије.

- За време последњег рата, када је ХОС упао у село Јасеновац, део документације је уништио и спалио, али није искључено и да је неко нешто узео, верујући да ће касније моћи добро да прода. Део грађе спасила је војска РС. Али, ту није било много оригиналних докумената, махом су копије. Уколико се на аукцији појави оригинални документ из неког архива, то је већ криминал и може се кривично гонити - каже Радојичић.

Фото Принтскрин

Он објашњава да колекционара има разних, а да су многи заинтересовани за историјске инсигније, посебно логорашке. И репортери "Новости" су се у то уверили, јер се на "Ибеју" нуде и писма и упутства за пријем пакета из логора смрти Аушвиц! Њихова цена далеко је виша од цене писама из Јасеноваца.

Тренутно је на платформи, када је реч о Јасеновцу, најскупљи картон за јело логораша Паваа (Павла) Мрвића, из марта 1943. Мрвић је био 42-годишњи Србин из Хрватске, убијен у овом логору смрти 1944, а цена његовог јеловника је 2.249,99 долара.

- Један број људи то купује јер немају поверења у институције и боје се да ће документи и предмети нестати. Зато их скупљају, па их обично пред крај живота, као легат, поклоне неком музеју. Други купују искључиво да би зарадили - каже Радојичић.

Да колекционари скупљају све и свашта потврђује и Никола Кусовац, историчар уметности и кустос. Он каже да су поједина дела наших сликара, настала у логорима, својевремено куповали београдски музеји. Тако су на аукцијама продавани нпр. радови Петра Лубарде из Сталага XVI В, у ком је био заточен.

Фото: Принтскрин Ибеј

 

НЕСТАЛИ АКВАРЕЛИ ЖРТАВА НДХ

НЕДИЋЕВА власт је за време рата ангажовала Милицу Тодоровић, избеглицу из Сарајева, да наслика лешеве који су из НДХ стизали Савом, закуцани на врата или маљем разбијених глава. Имао сам прилике да видим неке аквареле и гвашеве, и веома ме занима где се то сада налази. Држава би такве ствари требало да откупљује од приватника - каже Никола Кусовац.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ: Саиграч намерно повредио Луку Јовића на тренингу?! (ВИДЕО)