ТРОШЕ КАО ДА "НЕМА СУТРА": У Хрватској јуриш на радње - до краја месеца ће утрошити 3,5 милијарди евра
ХРВАТИ се овог децембра понашају као да се приближава "судњи дан". Троши се рекордно много, а процена је да ће до краја месеца потрошити чак 3,5 милијарди евра. То би било за чак 400 милиона евра више него лане.
Загреб предњачи по потрошњи, забележен је највећи раст од чак 30 одсто у поређењу са крајем прошле године. Трговци кажу да грађани најчешће не питају за цене, иако су оне рекордно високе и далеко веће него у другим земљама Европске уније.
Удар на продавнице тек се очекује пред Божић и Нову годину, многи и не чекају традиционалне распродаје у јануару. Разлог за трошење као да "нема сутра" је и повећање плата запосленима у јавном сектору, док професори, медицинске сестре и многи други најављују у децембру штрајкове ако им се додатно не повећају плате.
Као Марија Антоанета
Министар економије Анте Шушњар из редова Домовинског покрета има и рецепт за оне којима је хлеб прескуп: "Правите га сами код куће".
Стигао му је и одговор грађана: "Ви као Марија Антоанета, ако немате за хлеб једите колаче".
Готово сви су добили, или ће добити, и "божићницу", која у неким компанијама износи и 1.700 евра за сваког запосленог, док многа јавна предузећа исплаћују радницима између 300 и 700 евра. Иако хрватски пензионери нису добили обећану "тринаесту" пензију, одлуком владе сви ће добити додатак од 80 евра.
Већу потрошњу генерише и веће узимање кредита, с тим да је сваки пети подигнут у Хрватској и високо ризичан. Проблем је само што се највише купује храна, па неки и подижу краткорочне кредите да би могли да преживе. Један од разлога велике потрошње је и инфлација, јер новац из дана у дан поједу цене.
"Калимеро менталитет" кукања
Премијер Андреј Пленковић каже да Хрвати никад нису живели боље, али да тога нису свесни и да је "Калимеро менталитет" кукања стално присутан. Економисти поручују да живимо у потрошачком лудилу када се троши све што се има, а нико не упозорава на последице.
Највише користи имају велики трговачки ланци који су и највише зарадили увођењем евра. Многи производи који су некад били у кунама сада су три, или чак десет пута, скупљи у еврима. Влада је повећала плате радницима који су добили куповну моћ, што је довело до раста краткорочних потрошачких кредита, али инфлација се разбуктала, сматрају аналитичари.
ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У КУРСКУ: Најновије мапе откриле - да ли је на помолу тотални преокрет на фронту?
УКРАЈИНСКЕ снаге оствариле су одређене маргиналне добитке у Курској области. Освојиле су насеља четири месеца након инвазије коју су започеле на руској територији.
10. 12. 2024. у 11:27
ПОЗНАТО ГДЕ ЈЕ АСАД ОТИШАО АВИОНОМ? Летилица мистериозно нестала са радара изнад града Хомс
ПОСЛЕДЊИ авион који је полетео из Дамаска, пре него што су га заузели сиријски побуњеници, а за који се сумња да је превозио сиријског председника Башара ал Асада, изгубио је сигнал убрзо након полетања, изнад града Хомс, који држе побуњеници, показују веб-странице за праћење летова, пише Ал Џазира.
08. 12. 2024. у 09:32
Неко је у Србији одиграо лото комбинацију Рахеле Ферари - и постао МИЛИОНЕР! Стварно извучени бројеви из филма "Тесна кожа"
ПРВИ део филма "Тесна кожа" изашао је давне 1982. године и постао прави биоскопски хит, а реченице које је изговарала Рахела Ферари се и дан-данас цитирају у различитим приликама.
11. 12. 2024. у 20:11 >> 20:41
Коментари (0)