ТРЕБА ПРВО ПОСТИЋИ ПОЛИТИЧКИ ДОГОВОР: Одгађа се увођење војног рока у Хрватској?
Први војници требали су доћи у три касарне већ 1. јануара следеће године, али то се неће догодити док се у Сабору не промени закон о одбрани.
Обавезни војни рок који је у Хрватској требао започети 1. јануара изгледа да ће бити одгођен до доношења политичке одлуке. Да се чека одлука политике потврдио је то и хрватски министар обране Иван Анушић, који је рекао да је све спремно са војне стране. „Инструктори су спремни, постоје три локације за смештај војника, а очекујемо да ће годишње бити упућено 17.000 до 18.000 позива хрватским младићима старијим од 18 година“, поручују из министарства одбране. „Сада се чека политичка одлука која ће бити донесена у Сабору, након разговора са премијером и председником“, тврди министар Анушић.
А око обавезног војног рока још се лома копља међу политичарима, јер неки сматрају да није потребан. Ивана Кекин из странке Можемо, која је и кандидаткиња на председничким изборима противи се слању младића у војску уз тврдњу да не постоји новац за школовање војника. „Хрватска се одлучила за професионалну војску, купили смо француске рафале а то је слично са купњом старих трајеката за „Јадролинију“ и не видим како земљи помаже присиљавање младића у војску“. Сличан став има и европски посланик Гордан Босанац, а многи хрватски политичари из опозиције сматрају да је „служење војске“ само у функцији стварања непријатеља. Први човек загребачке организације СДП-а Бранко Коларић каже да од ХЏ-а није чуо због чега се уводи војни рок, а Давор Бернардић из Социјалдемократа каже да грађани нису добили одговор ни када је близу студентског дома у Загребу пала беспилотна летелица што указује да се морамо више ослонити када је реч о безбедности на властите снаге.
Подељени су и грађани, па анкете показују да је отприлике исти број за увођење и против увођења војног рока у Хрватској. Војни стручњаци предлажу да војно оспособљавање траје два месеца, а војници би требали добити 700 евра за сваки месец обуке. Било је предвиђено да прве године 4500 младих војника прође обуку, а предвиђена је процедура и за све оне који не желе носити оружје. Обука би требала бити у Пожеги, Сињу и Книну, а свима ће бити понуђено да након два месеца одлуче да ли желе остати у војсци.
Како сада стоје ствари одлука о војном року, што укључује и измену закона о одбрани биће донесена након председничких избора. Владајући ХЏ у сталном је рату са председником државе Зораном Милановићем, који је и врховни заповедник оружаних снага, који каже да одлука не може бити „ничији политички хир“. „Браним устав, а бранићу га и даље“, поручује Милановић, који се не противи увођењу војног рока, али сматра да одлука треба бити донесена на законит начин, а не „преко колена“. До недавна је добро сарађивао са министром одбране, а каже да се то променило када су Ивана Анушића у ХЏ-у „вратили на фабричке поставке, милитантног и прљавог ХЏ-оваца“. „Нарасла су му крила, видео се на месту Пленковића и још увек се види. Када смо били у коректним односима прекрасно је оговарао неке ХЏ-ове министре“, каже Милановић.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СУСРЕТ МЕРКЕЛОВЕ И ТРАМПА Питао је за Путина, а папа јој рекао: "Савијај, савијај, савијај - али осигурај да не пукне"
ДОБАР део одломака се односи на састанак који је имала са Трампом у Белој кући у марту 2017.
21. 11. 2024. у 17:17
Коментари (0)