ОСКРНАВЉЕНА СРПСКА ЦРКВА НА БАНИЈИ: Вандали оштетили инвентар, разибли стакла на иконма,а па побегли (ФОТО)
ВЕСТ колико год је злокобна, није изненађење - у Брђанима у општини Суња, недалеко од Сиска, оскрнављен је Храм Светог Георгија. Неколико вандала упало је у храм још 2. јула у послеподневним часовима, при чему су оштетили мобилијар и оскрнавили богослужбене предмете. Побацали су све по поду, поразбијали стакла на верским предметима и побегли. Полиција је једног од вандала привела, за другима се још трага, а епилог ће бити вероватно исти као код сличних примера вандализма - када полиција и обави свој део посла, правосудне институције закажу.
Храм на Банији обновљен је пре девет година, а прва црква у селу била је изграђена давне 1730. године. Стотину и педесет година касније, у непосредној близини изграђена је нова, али је уништена у Другом светском рату. Срби из тог краја, који су преживели усташки терор, вратили су се после рата на своја огњишта, обновили попаљене и срушене куће и одлучили да саграде нову цркву.
Тако је изграђена дрвена црква десет година после завршетка рата, али то за Србе није донело спокој. Деведесетих година прошлог века почели су нови проблеми, поново је народ морао да напусти своју Банију, а када су се неки успели вратити затекли су напуштену цркву. Парох, протојереј Саша Умичевић, покренуо је иницијативу за обнову цркве и уз помоћ многих, као и града Петриње, напокон је изграђен храм који је постао место окупљања мештана тог краја.
Следила је обнова старе школе коју су похађале у прошлости стотине банијске и кордунашке деце, родила се и идеја о својеврсном музеју који је назван Културни центар Брђани Цеста. Касније је објект проглашен заштићеним културним добром, али све то није било довољно да се прогнани Срби врате у свој крај. Од петсто људи који су ту живели остало их је стотинак, а тај се број и даље смањивао. Млади су отишли, дођу понекад да посете родитеље, а редовно се људи окупљају на прослави Преображења. Кажу, није било више међунационалних проблема, живи се скромно, али мирно.
А Епархија горњокарловачка, којој припада и храм у Брђанима, веома је активна, па је недавно прослављен и Видовдан. Епископ Герасим крајем јуна служио је помен невино страдалим жртвама у логору Јадовно, на којем се окупило много мештана и комшија из Републике Српске.
- Данас је Јадовно највећи лички град, град који се налази под земљом - рекао је том приликом епископ горњокарловачки Герасим.
Када су мештани видели почетком јула да се у дворишту храма налазе непознати људи, као да су осећали да се зло ближи. Вандализам је почињен, прва кривична пријава је поднесена, а тек треба видети одакле су вандали дошли, ко их је послао и хоће ли сви бити ухапшени и кривично пријављени.
Препоручујемо
КАД КАСНИШ, А МОРАШ СТИЋИ НА ДРУГУ СТРАНУ: У луци снимљен невероватан призор (ВИДЕО)
07. 07. 2024. у 11:42
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)