УКИНУЛИ ШЕНГЕН, КОЛАПС НА ГРАНИЦИ: Политичке игре између Хрватске и Словеније довеле до "окупација" међа колонама возила (ФОТО)
КАДА су Словенци пожурили са применом суспензије Шенгена "за извесно време" нису ни слутили да ће им се то вратити као бумеранг.
Због поновног враћања граничних контрола са Хрватском стварају се дугачки редови на границама, а у јуну, када почне туристичка сезона, Дежела ће бити закрчена аутомобилима туриста који иду према Јадрану.
Словенија као да је једва чекала да врати граничне контроле са Хрватском, док су Италијани и Аустријанци били много либералнији и само заустављају она возила за која се сумња да превозе илегалне мигранте. Словеначка влада нове мере на граници спроводиће до 22. јуна, а многи у Хрватској су скептични и тврде да је идеја Шенгена или Европе без граница мртва.
Губитници
ЗАСАД највећи губитници су словеначки власници 110.000 кућа и апартмана у Истри. Они сада морају да чекају на граници, а донедавнo су могли да скрате пут и за сат-два.
- Укините те мере иначе већ нас на лето чека колапс на путевима и огромне гужве у Словенији - чују се апели словеначких грађана и стручњака, али влада у Љубљани не показује иницијативу да се "врати" Шенген на граници с Хрватском.
Стручњаци тврде да суспензија Шенгена није имала никаквог ефекта у спречавању илегалних миграната који су нашли путеве да прођу кроз Словенију на многим другим местима. Али, на дванаест граничних прелаза са Хрватском словеначки полицајци контролишу пасоше и личне карте свих путника осим оних који живе уз границу.
- Више су ове мере ефикасне када је реч о спречавању тероризма, а ухапсили смо и велик број кријумчара људи - каже Боштјан Поклукар, словеначки министар унутрашњих послова, који износи податак да је само ове године спречен улаз у Словенију за 1.542 особе, а ухапшено је 488 кријумчара који су покушали преко граница да провезу 2.743 имигранта.
Његов хрватски колега Давор Божиновић се нада да ће до пуне сезоне бити нађен ефикаснији модел заштите граница од илегалне миграције, а италијански Антонио Тајани размишља да земља и после 18. јуна задржи садашњи систем контроле, много либералнији од словеначког.
Нови закон донет у Бриселу
САВЕТ ЕУ је одобрио нови Законик о шенгенским границама који се бави управљањем унутрашњим и спољним међама, као и правилима за контролу особа које прелазе спољне границе ЕУ. Уводи се могућност усвајања мера широм ЕУ које ограничавају приступ ЕУ држављанима трећих земаља у случају ванредне ситуације великих размера и процедура трансфера, која ће помоћи решавању секундарног кретања миграната, из једне државе чланице у другу. Уредба ступа на снагу 20 дана после објављивања у "Службеном листу" ЕУ.
Словеначки посланик у Европском парламенту Матјаж Немец тврди да Италијане воде политички разлози. С њим се слаже и Изток Подбрегер, бивши начелник главног стожера словеначке војске и бивши директор обавештајне агенције. који објашњава да су највећи губитници грађани, све разочаранији у Европску унију.
Хрватска има задатак од стране Брисела да контролише источне границе и није уопште фокусирана на границе према западним земљама, које су отворене и нема контроле. Штета за хрватски туризам биће велика ако се врате километарски редови са чекањем по неколико часова да туристи дођу на Јадран.
Препоручујемо
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)