ТУГА У ХРВАТСКОЈ: Беба (2) преминула после 45 минута оживљавања, читава нација у сузама због тужне судбине

Ђорђе Грмуша
Ђорђе Грмуша

30. 01. 2024. у 00:17

СРЕДИНОМ децембра прошле године у болници "Др Јосип Бенчевић" у Славонском Броду умрло је 20-месечно дете, које је, према процени вештака, одмах по рођењу требало да буде одузето родитељима, али систем социјалне помоћи за готово две године није успео да му пронађе место у препуним домовима или хранитељским породицама.

ТУГА У ХРВАТСКОЈ: Беба (2) преминула после 45 минута оживљавања, читава нација у сузама због тужне судбине

Фото: Shutterstock/Илустрација

Процес одузимања права родитеља на живот са дететом покренут је на Општинском суду у Славонском Броду још у априлу 2022. године, непосредно по рођењу детета, али још није окончан јер стручни тим некадашњег центра за социјалну помоћ Славонски Брод не може суду да достави кључан податак — где ће дете да живи након што се одузме родитељима. Ту информацију судска одлука обавезно мора да садржи.

Захтеви за смештај, упућени у протеклом периоду бројним установама, породичним домовима и хранитељским тимовима, и даље се враћају стручном тиму славонско-бродске социјалне службе уз одбијенице — "Попуњени смо, не можемо примити више деце".

Његова браћа и даље живе са родитељима

Стручњаци из Славонског Брода затражили су помоћ надлежног Министарства социјалне политике у јулу 2022. године. Браћа преминулог К. Н. са три и четири године, за које је социјална служба такође затражила издвајање из породице у истом поступку, и даље живе са родитељима.

Реч је о породици која живи у две собе без воде и санитарних чворова, а родитељи, према процени вештака, не могу адекватно да брину о њима, чак ни уз стручну помоћ, пре свега због интелектуалних тешкоћа са којима се суочавају оба родитеља (мајци је утврђена умерена ментална ретардација).

О целом случају обавештена је и полиција која нас је обавестила да је провела криминалистичко истраживање којим нису утврђена обележја кривичног дела и послала извештај Жупанијском државном тужилаштву у Славонском Броду. На детету није било трагова насиља, а из болнице нисмо успели да сазнамо узрок смрти детета — одговорили су да ће нас о томе обавестити у најкраћем могућем року, чим анализирају "комплексну медицинску документација".

"Небитно је од чега је умро, битно је ово!"

Из Хрватског завода за социјални рад (ХЗСР) и надлежног Министарства социјалне политике тврде да су од полиције добили обавештење да је дете умрло услед изненадног застоја срца, односно да је узрок тзв. смрт у колевци.

Реч је о синдрому изненадне смрти одојчади (СИДС), који је, по дефиницији, необјашњива смрт која се обично јавља током спавања код здраве деце млађе од годину дана, а 90 одсто таквих смрти се јавља код деце између два и четири месеца старости. Дете К. Н. је у тренутку смрти имало скоро две године, стигло је у болницу из места удаљеног 40 минута и, према речима сведока, покушано је оживљавање у болници 45 минута.

- На крају крајева, потпуно је неважно од чега је дете умрло. Остаје чињеница да је цео свој кратки живот провео у условима и породици за коју је професија, и пре његовог рођења, несумњиво утврдила да је веома опасна по дете — кажу у иницијативи #одшутњедопромјене.

Иницијатива окупља скоро 600 стручних радника у систему социјалне заштите, а настала је управо због огромног стреса и страха са којима се суочавају стручни радници због драматичног недостатка смештајних капацитета.

- Породица је и даље под бригом Подручне службе Славонски Брод, у односу на коју се предузимају мере породичноправне заштите у складу са Породичним законом и другим подзаконским актима. У складу са упутством Министарства, домови социјалног старања дужни су да приме малолетну децу, у случају хитне мере издвајања и смештаја детета ван породице. С обзиром на то да је надлежна регионална канцеларија оценила да нема елемената за исхитрену доделу малолетне деце из породице, пред судом је вођен редован поступак за одузимање права на становање и поверавање детета на свакодневну негу, што је мера породичноправне заштите коју одлучује суд. У циљу заштите права на приватност корисника и малолетне деце и тајности и заштите особних података, нисмо у могућности дати више информација о понашању конкретне породице - стоји у одговору који је у име Министарства и Завода доставила средишња служба Хрватског завода за социјални рад, установа на чијем је челу Татјана Штритоф.

(Јутарњи лист)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ: Саиграч намерно повредио Луку Јовића на тренингу?! (ВИДЕО)