БАНИЈА - ЗОНА СУМРАКА: "Историјска" обнова после катастрофалног земљотреса, за власт Хрватске остала мртво слово на папиру (ФОТО)

ЗА хрватски државни врх обнова Баније после катастрофалног земљотреса је "историјска", али за обичне људе, који су остали без крова над главом, ове три године су агонија којој се ни сада не види крај.

БАНИЈА - ЗОНА СУМРАКА: Историјска обнова после катастрофалног земљотреса, за власт Хрватске остала мртво слово на папиру (ФОТО)

Фото И. Маринковић

Обнова је озбиљније покренута ове године, док су претходне две прошле у административном препуцавању, када су готово измакла и европска средства. Земљотрес који је 29. децембра 2020. погодио Петрињу и околна места, јачине 6,2 степени по Рихтеру, за многе је био кобан. Више хиљада кућа је срушено, а укупна штета је била 5,5 милијарди евра.

Данас је изграђено више нових зграда и подељени су кључеви, али се многи нису ипак могли уселити јер радови нису до краја завршени. Више нема контејнерских насеља, али то не значи да је за многе Банијце обнова донела нови живот, јер и даље живе у условима који нису примерени.

- Обнова није могућа преко ноћи, Л'Аквила се обнављала 14 година - рекао је јуче хрватски премијер Андреј Пленковић у Петрињи и истакао да је досадашња обнова била изузетно квалитетна.

Најавио је градњу још 36 стамбених зграда и то 20 у Сиску, седам у Петрињи и неколико у Топуском, Двору и Глини. Из Европе је стигло 3,5 милијарди за Банију, а већна од тог новца је потрошена.

Двострука диоптрија, са једне стране од хрватске владе, и друга, од несрећних људи који су остали без ичега, још је слика Баније. Више од 10.000 људи се иселило, а мало се њих враћа. Нико није одговарао, чак ни политички, што обнова није ишла брже и ефикасније, иако је постојао новац за то.

Требало је да прођу готово две године од земљотреса да буде усвојен закон који је омогућио лакшу дистрибуцију новца, а и данас уз све помаке обнова иде преспоро. Апсурд је да се Хрватска стално нуди да буде укључена у обнову Украјине после рата, а на Банији није положен ни основни испит у ефикасности и квалитету обнове.

Помагале комшије из Србије

РАЗОЧАРАНИ су становници Глине, Петриње, Сиска, а у строгом центру тих градова још је понека срушена зграда. Околне улице пуне су блата, а једино задовољство мештана је да су обновљене неке школе и јавне установе. Много су помогле комшије из Србија, Мађарске, али и неке европске земље које су финансирале поједине пројекте. У местима где је претежно српско становништво ништа није боље ситуација, нека су и даље без јавне расвете.

Тешко је доћи и до грађевинара, јер су цене одлетеле до неба и више нико не прихвата посао по старим предрачунима. Зграде које су завршене су у државном власништву, а многи се жале да се обнова ради без визије. Чим се одмакне од центра банијских градова завлада права зона сумрака.

- Пре ћемо да умремо него што ће нам обновити куће - кажу Банијци који нису имали среће да дођу до нових станова.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)

МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)

БИЛА је најмоћнија политичарка у великој Југославији у коју је маршал Јосип Броз Тито имао толико поверења да је до данас остала једина жена премијер једне комунистичке земље

21. 12. 2024. у 21:27

Коментари (0)

ИЗРАЕЛ ЈЕ ЗАТЕЧЕН: Делије урадиле нешто што је мало ко очекивао