ЕПАРХИЈИ СПЦ У ХРВАТСКОЈ ПРЕТИ СТЕЧАЈ: Шта се крије иза судског спора у Трговачком суду у Загребу?

ТРГОВАЧКИ суд у Загребу заказао је за 19. децембра расправу на којој би могао бити проглашен стечај над епархијом загребачко-љубљанском СПЦ у Хрватској.

ЕПАРХИЈИ СПЦ У ХРВАТСКОЈ ПРЕТИ СТЕЧАЈ: Шта се крије иза судског спора у Трговачком суду у Загребу?

Фото Н. Фифић

- До данашњег дана нисмо добили ништа писаним путем, па не можемо ни да коментаршемо. Наводно је ова вест дошла до јавности када је на страницама суда објављена, али ми још нисмо информисани о чему се конкретно ради - каже за „Новости“ Богољуб Остојић, секретар епархије, након најаве да ће бити проведен стечајни поступак. 

Иако се не наводи у најави рочишта због чега стечај виси над главом епархије, „Новости“ сазнају да је вероватно реч о дуговима насталим након судског спора после деведесетих година прошлог века. Наиме, епархија је до 1991. године имала седиште у Дежелићевој улици 4 у Загребу, које је минирано и зграде је срушена. Црква је у судском спору тврдила да се радило о терористичком акту, али то суд није прихватио и досуђено је плаћање судских трошкова. Тако је епархија остала и без зграде и са дугом, који се вероватно током времена због камата повећавао.

- Када је реч о црквеној имовини Српске православне цркве не постоје никакви спорови и имовина је безбедна. Ми редовно све подмирујемо, плаћамо ПДВ и нема никаквих проблема - каже за наш лист Душко Спасојевић, протојереј ставрофор.

Ни Трговачки суд у позиву не наводи о каквим је дуговима реч када се предлаже стечај, само што судија Јадранка Мађерух тражи од митрополита Кирила Бојовића да достави суду списак имовине.

- Ако особа овлаштена за заступање дужника у року од осам дана не достави попис имовине и обавеза дужника, суд ће одредити саслушање особе овлаштене за заступање дужника - пише у допису Трговачког суда.

Исто тако се наводи да у случају неодазивања суд може да нареди довођење овлаштене особе или може изрећи казну од 1327,23 евра, што је противвредност од 10.000 сада већ бивших куна. Исто тако наводи се да је 4. октобра прекинут скраћени поступак стечаја који спроводи Финансијска агенција и од тада се примењују одредбе стечајног закона. Наиме, ФИНИ је достављен податак да епархија поседује имовину, а онда није могуће спровести стечај по скраћеном поступку. Ради се о некретнини која је уписана у земљишне књиге у Пули. 

Финансијска агенција треба да достави суду и износ са жиро-рачуна епархије и то практички на дан када је заказано рочиште, а остаје и даље непознато због које суме би се могао покренути стечајни поступак.

Епархија загребачко-љубљанска сада је на адреси Илица 7, у самом центру Загреба. Многе су активности забележене у последње време и у Хрватској и у Словенији. Посебно свечано је било када је владика Кирил преузео управљање епархијом, наследивши патријарха Порфирија који је годинама успешно управљао епархијом. Епархија иначе делује на подручју средишње Хрватске и Словенија, а пре је била укључена и Италија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ОПАСНОСТИ СУ СВЕ ВЕЋЕ Путин проговорио о трећем светском рату - Ми видимо шта ради наш противник