ЉУБЉАНА СЕ САД СЕЋА ПРОГОЊЕНИХ: у словеначкој престоници постављен споменик назван "Ћ"

У ЉУБЉАНИ је у Парку избрисаних постављен споменик назван "Ћ", посвећен армији избрисаних становника Дежеле, највише Срба и држављана БиХ, којима власт није признала деведесетих година прошлог века држављанство.

ЉУБЉАНА  СЕ САД СЕЋА ПРОГОЊЕНИХ: у словеначкој престоници постављен споменик назван Ћ

Фото: Принтскрин РТВ Словенија

Ауторима тог споменика Вуку Ћосићу, Александру Вујовићу и Ирени Веле стизале су пре постављања споменика претње, јер се словеначки десничари никако нису могли помирити са чињеницом да се 25.671 особа која је остала без држављанства сада настоји рехабилитовати. Дословно преко ноћи словеначка власт је тачно пре 31 годину ускратила документе људима и избрисала их из пописа држављана, којима је најчешће презиме завршавало на "ћ", чиме нису имали право на лечење, школовање и нису могли да добију посао.

Од тада су људи без држављанства пролазили страшну судбину, остали су без докумената, без идентитета, а међу њима је било и 5.630 деце. Неки су након дуге и мучне процедуре успели да среде свој статус у Словенији, а многи то нису успели. У љубљанском парку споменик постаје трајна опомена и подсећање на прогон свих оних који нису били Словенци, а живели су и радили у Словенији.

- Све што се догађало упозорење је да се тако нешто никад више не сме догодити. Имам велику жељу да свету, а нарочито Словенији и Љубљани, поручим да је реч о неправди која се не сме поновити - рекао је љубљански градоначелник Зоран Јанковић.

Аутори кажу да и данас постоји отпор да се људима пружи нека врста извињења, па националисти свих боја, са левице и деснице, протестују због постављања споменика. За избрисане се говори као да су били окупатори, а речи увреде упућене недужним људима чују се и данас у јавном простору.

Споменик је иначе у кругу бивше фабрике бицикала "Рог", који је претворен у парк, на иницијативу Амнести интернешенела и удружења које окупља избрисане. На јавни конкурс било је пријављено дванаест радова, а циљ је био да се мултикултурална Љубљана пре свега извини хиљадама људи за прогон који су доживели. Само је сваки други избрисани успео некако да среди статус, а многи су у међувремену умрли или и данас живе у беди због поступка тадашње словеначке власти. Ретки су добили праведне одштете, а већина их је остала без новца и било каквог прихода.

И у другим словеначким градовима, у Јесеницама пре свега, постоји иницијатива за постављање сличног споменика, јер је управо тамо највише људи остало без права.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

Cedevita podržava klinCE kreativCE: deca iz SOS Dečijeg sela Srbija osvojili su javnost umetničkim delima u sklopu kampanje Budi TU. Budi CE