ЈЕДРЕЊАК БИЛАТЕРАЛНИ ПРОБЛЕМ: ”Јадран" желе и Хрвати и Црногорци

БУРНА је судбина брода који је 1990. завршио на ремонту у Црној Гори, а након распада Југославије Загреб и Подгорица не могу да се договоре чији је.

ЈЕДРЕЊАК БИЛАТЕРАЛНИ ПРОБЛЕМ: ”Јадран желе и Хрвати и Црногорци

Фото Википедија/Морнарица Црне Горе

- Може се очекивати повратак школског брода „Јадран“ у Хрватску - изјавио је шеф хрватске дипломатије Гордан Грлић Радман након посета Црној Гори. Министар је рекао како су хрватске власти добиле из Подгорице ноту у којој пише да су „на дубровачком ратишту учествовали припадници ЈНА из Црне Горе у тим операцијама“, што је протумачено у званичном Загребу да „Црногорци признају да су вршили агресију и признају да су отуђили имовину“.

Судбина школског брода, белог једрењака, вуче се већ тридесетак година, јер власништво својата и Хрватска и Црна Гора. Брод је изграђен 1933. године и све до распада бивше државе био је уписан у флотне листе хрватских лука, а 1990. године је отпловио у Црну Гору на ремонт. Од тада је нејасно коме припада, а Хрватска је у више наврата тражила од разних влада у Подгорици да буде враћен.

Управо је у Сплиту отворена изложба ”Јадран, матична Лука Сплит 1933.-2023.“, а ово лето су и Црногорци обележила 90 годишњицу брода, што је довело до протестне ноте из Загреба због „својатања туђе имовине“. И када је председник Црне Горе Јаков Милатовић недавно био у Загребу изјавио је да је брод власништво те државе, а хрватски председник Зоран Милановић који је био домаћин те посете Зоран није исказао превелик интерес за судбину „Јадрана“.

Наводно је предложио да две државе заједнички управљају бродом, а та се идеја јављала и пре али никада није озбиљно узета у разматрање. Упркос томе, шездесет метара дугачак једрењак „Јадран“ био је и у последње време наглашени проблем у билатералним односима две државе.

Фејсбук

„Јадран“ је изграђен у Хамбургу од добровољних прилога Сплићана, а јарболи су високи 39 метара. Најдуже путовање било је од Дубровнкика до Њујурка и Бостона, а након капитулације Краљевине Југославије заробили су га Италијани и тада је назван „Марко Поло“. Онда је био у власништву Немаца, а крај рата је дочекао напуштен и без јарбола у једном каналу код Венеције. После рата је дотегљен у Шибеник, па у Тиват и након тога је извршен детаљан ремонт у Морнаричко-техничком заводу „Сава Ковачевић“.

Спор о власништву је почео када су почели сукоби у бившој Југославији, а директор Хрватског поморског музеја Љубомир Радић каже да хрватски аргументи о власништву никад нису дали резултат у повратку брода. У бившој држави брод је био у саставу Југословенске ратне морнарице и служио је за обуку кадета, а у дугој преписци између Загреба и Подгорице лансирана је и поверљива „бела књига“ која је требало да појача притисак Хрватске да брод доплови у Сплит. Резултат свега је нерешена сукцесија војне имовине након распада Југославије, а то није решено ни до данас.

Данас „Јадран“ више не служи за обуку кадета, а ни за наставу у склопу Поморске школе из Котора. И даље се, од времена до времена, питање његовог власништва ставља у први план без назнака да се то може решити на задовољство две државе. Изјава хрватског министра Грлић Радмана у којој најављује поврат брода у Хрватску велико је изненађење, ако није само плод жеља хрватског политичара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (0)

Меридианова акција заокружена на крају године: Обновљени кошеви широм Србије за нове шампионе (ВИДЕО)