ПЛЕНКОВИЋ СЕ ОГРАДИО: Хрватска је само транзитна земља за украјинско жито, нећемо наше пољопривреднике доводити у проблем

19. 09. 2023. у 11:45

ХРВАТСКИ премијер Андреј Пленковић изјавио је да је Хрватска искључиво транзитна земља за украјинско жито и да неће увозити јефтиније украјинске житарице, након што су три чланице Европске уније одлучиле да продуже ембарго на увоз хране из Украјине.

ПЛЕНКОВИЋ СЕ ОГРАДИО: Хрватска је само транзитна земља за украјинско жито, нећемо наше пољопривреднике доводити у проблем

Фото Танјуг

Пленковић је рекао да је украјинском председнику Владимиру Зеленском и украјинским министрима јасно поручено да су, како је навео, "став и жеља Хрватске да буде транзитна земља, а не земља у коју ће доћи енормне количине јефтинијег жита него нашег из Украјине, па да онда наши пољопривредници буду у проблему".

Пољска, Мађарска и Словачка одлучиле су у петак да уведу једнострану забрану увоза украјинског жита и других производа из те земље, а Пленковић је рекао да је "очито да су ове земље забележиле да је део тог жита био пласиран на њихово тржиште".

На питање хоће ли Хрватска ићи у том смеру, Пленковић је поновио да хрватске луке служе за транзит украјинског жита трећим земљама.

Високи украјински званичници потврдили су у септембру да се украјинско жито отпрема преко хрватских лука на Дунаву и Јадранском мору. Главни украјински извозни правац ишао је преко њених црноморских лука, али Кијев тражи алтернативу од руске инвазије и одлуке Москве да се повуче из црноморског споразума о житарицама.

ЕУ је одлучила да помогне Украјини успостављањем коридора солидарности.

- Цела идеја коридора солидарности је замишљена тако да се огромне количине украјинског жита, упркос бруталној руској агресији на Украјину, успеју извести из Украјине - рекао је Пленковић.

БОНУС ВИДЕО:

СРЦЕПАРАЈУЋЕ: Екипе руске хитне помоћи придружују се либијским спасиоцима

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину