НАЈОПАСНИЈА АЈКУЛА НА СВЕТУ СЕ ПОЈАВИЛА У ЈАДРАНУ: Рибари се сликали с њом, па је продали ресторану

14. 09. 2023. у 13:34

РИБАРИ на хрватском Јадрану уловили су младу јединку велике беле ајкуле, најопасније ајкуле на свету. Она је уловљена код Рогознице, између Шибеника и Сплита, а рибари су је продали, иако се ради о заштићеној врсти.

НАЈОПАСНИЈА АЈКУЛА НА СВЕТУ СЕ ПОЈАВИЛА У ЈАДРАНУ: Рибари се сликали с њом, па је продали ресторану

Фото: Профимедиа/Илустрација

Познати хрватски морски биолог Петар Кружић проценио је да се ради о младој јединки велике беле ајкуле (carcharodon carcharias), дужине 1,5 метар (одрасли примерци могу бити дуги и по шест метара), која је вероватно уловљена на парангал, дакле, ради се о случајном улову.

Кружић је друштвеним мрежама поручио рибарима да не продају уловљене морске псе, јер су такви проналасци изузетно вредни, не само за Јадран, већ за цео Медитеран. Он је додао да уловљене јединке треба проследити Институту за океанографију и рибарство.

Иначе, како наводе хрватски медији, рибари су уловљену велику белу ајкулу продали ресторану, а претходно су се сликали са њом.

Велика бела ајкула је предатор са врха ланца исхране и нема природних непријатеља, те је одговорна за највише напада на људе, од свих ајкула.

Ален Солдо, професор на катедри за море сплитског универзитета, каже да велика бела ајкула не живи стално у Јадрану, већ да повремено залута због хране, претежно туне.

- Последњи напад велике беле ајкуле на човека био је код Виса 2008. и није био смртоносан - рекао је Солдо.

Он је додао да у Јадрану обитавају 33 врсте морских паса, од којих су три потенцијално опасне, а то су дугоноса и атлантска ајкула, те велика бела ајкула.

- Атлантска ајкула стална је наша врста, на отвореном мору је углавном и мање је доступна рибарским аласима - казао је овај познати стручњак.

Фране Мадираца, докторанд на Универзитету у Хамбургу, каже како су мале шансе да је мајка уловљене јединке негде у близини, будући да се младе јединке крећу саме и да је ова која је ухваћена, судећи по величини, већ одвојена од породице.

- Ово је врло велика животиња, знатижељна је, ако види човека, може му се приближити и проверити о чему се ради. Морски пси у принципу не нападају људе због хране. У случају да уочите овакву јединку, треба држати дистанцу и показати поштовање. Треба се умирити, склонити се на сигурно, не правити буку на мору. Такође, треба се поставити вертикално на мору, јер хоризонтала сугерише да смо рањиви - наводи Мадираца.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО:

НЕОБИЧНА ТРАДИЦИЈА: Хиљаде људи присуствују древном јапанском "Фестивалу голих" на полуострву Босо

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину