ХРВАТСКА МОЖЕ ДА ОЧЕКУЈЕ ЈОШ ТОРНАДА Климатолог објашњава: Биће све више екстремних догађаја
ИАКО су метеоролози упозоравали на промену времена, силина јучерашњег незапамћеног невремена шокирала је Загреб и источни дио Хрватске.
Четворо људи је умрло, више од 2.000 је повређено, а материјална штета се још сабира. Али, судећи према речима климатолога, овакви случајеви у Хрватској могли би бити све учесталији, а могу се очеквиати и торнада пише индеx.хр.
Удари ветра били су и до 180 км/х.
Грмљавинска невремена праћена снажним ветром и градом нису необична појава током летних мјесеци у Хрватској. Али, јучерашње невреме иза себе је оставило и три погинуле особе које су живот изгубиле након што се од силине ветра на њих срушило дрвеће. Живот је изгубио и ватрогасац из Славоније приликом санирања штете након олује.
Олуја је у Хрватску из Словеније допутовала великом брзином крећући се око 70 км/х. Загребачко подручје тако је погођено ветровима брзине 90-115 км/х, док је на истоку Хрватсје ветар додатно ојачао, па је тако у Славонском Броду досегао ударе јаче од 120 км/х, а у Жупањи чак 180 км/х.
Хрватска није навикла на овакво екстремно време које односи људске животе па се све више поставља питање стоје ли иза оваквих налета олуја климатске промене. О настанку ове олује и климатским променама на које климатолози посебно упозоравају последњих неколико година причао је Бранко Грисогоно, климатолог, геофизичар и професор на загребачком Природословно-математичком факултету. Он каже да је јучерашње невреме врло вероватно последица управо климатских промена.
- Може се рећи да је вероватно последица климатских промена, али за сигурност такве тврдње нужно је провести додатна истраживања. У принципу, нити један поједини догађај не може се а приори придружити рецентним климатским променама. С друге стране, постоје статистичке и моделарне методе да то докажу или оповргну, али за то је потребан додатан рад и труд - каже он.
Слично невреме се десило и 2008.
Како додаје, јучерашње невреме је преседан за Славонију и централну Хрватску, али је донекле слично невреме задесило Загорје и шире подручје Крапине 2008. године када се појавио такозвани суперћелијски кумулонимбус који је порушио дрвеће, покидао кровове и уништио већину усева градом величине лешњака до мањих ораха.
- Јучер је било невреме налик томе, с тим да се јуче догодио коктел конвективних олуја које је тешко ставити у једну фиоку јер је систем прелазио из једног режима понашања у други. У почетку је то био мезоскални конвективни систем који је у својој најјачој фази у свом јужном делу показао и значајне особине суперћелијског кумулонимбуса.
- То је једина конвективна олуја која производи властиту ротацију и на висини има довољно јак ветар да раздвоји силазне и узлазне струје тако да се оне не мешају. То је донекле слично срцу и струјању крви у аортама, венама, коморама и преткоморама тако да нема мешања крви, што таквом створењу омогућава да ду#е опстане - сликовито је појаснио Грисогоно.
Биће све више екстремних догађаја
Велик број људи јучер је снимио пијавице, а Грисогоно каже да оне последњих година и јесу и нису постале чешће.
- У све топлијој клими има све више потенцијалне топлотне енергије која се онда нужно претвара у кинетичку односно ветар, турбуленцију и тако даље јер сваки систем жели да пређе у минимум потенцијалне енергије, односно испразни се, а то је све чешћа и жешћа климатска појава у енергетски јачем климатском систему.
- С друге стране, људи данас имају камере, телефоне и бољу метеоролошку опрему него што су имали пре 50 година па зато и због технологије расте вероватност о учесталијим сведочењима пијавица - објашњава он.
На питање шта све долази с енергетски јачим климатским системом, Грисогоно појашњава да нас у блиској будућности очекују све чешће измене екстремних догађаја те да ће, због учесталих осцилација, значај просечних температура бити све мањи.
- Антропогено деловање на климу је више него очигледно. Човек је одговоран за све виши енергетски ниво климатског система који укључује океане, тло и атмосферу и што је више енергије у систему, чешће су измене екстремних догађаја, док уобичајени просеци све мање значе. Такав систем такођер доноси смањење биолошке разноликости, нове болести, јаче ваздушно, морско и остало онечишћење - објашњава Грисогоно.
"Хрватска може очекивати и торнада"
Грисогоно објашњава како статистика суперћелијског кумулонимбуса каже да такви системи као последицу имају неколико људских жртава.
- Суперћелијски кумулонимбуси су уједно и главни, односно водећи генератори торнада и пијавица. У Хрватској можемо очекивати торнадо. Чешка, Шпанија и бројне друге европске државе су их имале и то неких 20 одсто слабије него у САД-у.
- То су екстремни догађаји, а крајњи екстреми никако нису нормална појава. У Хрватској можемо очекивати торнадо, не ове недеље или месеца, али статистички гледано почеће се појављивати у касно пролеће, лето или рану јесен - каже он.
БОНУС ВИДЕО: Застрашујући призор изнад Тополе
(Телеграф)
Препоручујемо
СНАЖНА ОЛУЈА ОДНЕЛА ПРВЕ ЖРТВЕ: У Хрватској страдало двоје, у Словенији једна особа
19. 07. 2023. у 18:00
НЕВЕРОВАТНА БРЗИНА ВЕТРА У ХРВАТСКОЈ: Стигли подаци о невремену које је направило хаос
20. 07. 2023. у 00:38
ДЕВОЈЧИЦА СПАВАЛА ДЕВЕТ ГОДИНА: Тек када се пробудила, за њу је почео пакао
19. 07. 2023. у 22:12
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)