МРАЧНЕ ПРОГНОЗЕ ЗА ХРВАТСКУ: Рачуни за струју и гас до 300 одсто већи него лане - лоше вести за грађане те земље
У ХРВАТСКОЈ је инфлација 11 одсто, а са вртоглавим скоком цена хране и енергената земља је на самом европском врху.
Прогнозе нису добре, јер би ускоро могао да уследи нови "цунами", па ће безмало две трећине кућног буџета одлазити на становање и храну. Стручњаци кажу да је реално инфлација још виша од објављене и да то грађани и те како осећају.
Чаробног штапића за заустављање тог тренда нема, а лоше вести стижу и од компанија чији се положај рапидно погоршава. Европска инвестициона банка утврдила је да су хрватске компаније међу најпогођенијим због рата у Украјини и да многима следе банкрот и стечај. Стижу им астрономски рачуни за струју и гас, многима и за 300 одсто већи него пре годину дана. У мукама су и хрватски хотели на Јадрану, који "у пет до 12", уочи главне сезоне, дижу цене, јер би, иначе, сезону завршили до гуше у губицима.
С друге стране, цене су на Јадрану толико порасле да хрватски гости то више не могу да плаћају, а поготово не могу издржати удар цена у ресторанима и на пијацама у туристичким местима, где се килограм воћа продаје за десет евра и више. А смештај у хотелима и приватним кућама скупљи је већ сада за десет до чак 50 одсто у односу на лане.
Све је више и противника увођења евра, па привредник Дамир Ванђелић тврди да би у Хрватској ускоро могло да буде и милион сиромашних, што није добро за примену европске валуте. Економски стручњак Хрвоје Сердарушић сматра да је од двоцифрене инфлације већи проблем државни дуг, а да ће Хрватска применом евра преузети на себе и проблеме европске валуте. "Лоша су времена", констатује Сердарушић, док економски стручњаци упозоравају да ће мало Хрвата моћи издржати нове ударе цена ако се овако настави.
И док цене дивљају, а људи једва живе од "првог до првог", Хрватској болно недостају радници. Ове ће године чак 100.000 странаца добити посао у Хрватској, пре свега Филипинци који раде у грађевини и туризму. Живе крајње скромно, па их хрватске цене не погађају, а уштеде и за породицу. Хрвати настављају тренд исељавања, јер са овим ценама и платама не могу да издрже, а јесен ће очито донети и нове изазове.
ПОГОЂЕНЕ ГРЧКА И ШПАНИЈА
КОМПАНИЈЕ у земљама близу Украјине и Русије, попут Мађарске, Пољске, Летоније и Литваније, осетиће такође огроман притисак. Нарочито ће, осим у Хрватској, фирме у Грчкој и Шпанији трпети веће последице него остале чланице ЕУ", наводи Европска инвестициона банка у извештају под насловом "Колико је лош рат у Украјини по европски опоравак?". Истиче се да ће "рат погоршати рањивост компанија кроз три канала: смањење извоза, остварење мање добити због растућих цена енергије и потешкоће с проналажењем извора финансирања, јер ће банке избегавати ризик.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (7)