ОТЕРАЛИ СРБЕ, А САД БЕЖЕ И ХРВАТИ: Попис показао да је све мање наших сународника у Хрватској, али се смањује и укупан број грађана
БРОЈ Срба у Хрватској у односу на укупан број становника пао је на четири одсто, а настави ли се садашњи тренд, ускоро их више неће ни бити. Показују то прелиминарни подаци последњег пописа становника у Хрватској из којих се види да је Срба мање и у односу на пре десет година, када их је било 4,36 одсто.
Но, попис је показао и да није опао број православних верника у Хрватској. За разлику од Хрвата, код којих пада број верника, а расте број атеиста. У односу на прошле пописе када је било 88 одсто римокатоличких верника, сада их је 80 одсто, а пет одсто је атеиста, којих је пре двадесетак година било свега два одсто.
За многе стални пад броја Срба у Хрватској није изненађење, јер однос према Србима најбоље илуструје избор Ање Шимпраге за потпредседницу владе и графити који су осванули у Загребу на којима пише "врати се натраг на трактор". Колико год се премијер Андреј Пленковић труди да створи услове за нормалан живот српске мањине и колико год су забележени помаци да српска села добију струју и воду, Срби су и даље у неким срединама под притиском националистичке деснице и тешко могу наћи запослење. У великим градовима бележи се све чешће процес асимилације, јер Срби крију свој национални идентитет како би дошли до посла, посебно високо образовани.
Уз проблеме стамбеног збрињавања у великим градовима, од Загреба до Сплита, Ријеке и Осијека, већина хрватских Срба живи у малим местима. Много је и места у којима су некад живели Срби, а данас су посве пуста. Пример је село Дабар, између Врлике и Сиња, у којем уз порушени православни храм живи само бака Милица, која је прешла деведесету.
Нешто млађих људи има само у Источној Славонији и Барањи, а у Далмацији, на Кордуну и Банији остали су само старци, док млади беже. Но, то вреди и за младе Хрвате, јер тежак живот и недостатак добро плаћених послова подједнако погађају и Србе и Хрвате у Хрватској. Попис је показао да у Хрватској живи 3,88 милиона људи, што је значајан пад у односу на онај од пре десет година.
"ПОДНОШЉИВА МЕРА"
ДОК су почетком 20. века Срби чинили 16 одсто становништва у Хрватској, почетком деведесетих, пре протеривања после "Олује", у Хрватској је живело 580.000 Срба који су чинили 12,2 одсто становника. На попису од пре 20 година било их је свега 201.000, а десет година касније 186.000, да би сада драстично пао и тај број. - Свођење мањина на "подношљиву меру" може да буде опасан национални пројект - каже Милорад Пуповац, лидер Срба у Хрватској, стално под ударом десних снага.
Препоручујемо
ЗАВРШНА ФАЗА "ОЛУЈЕ": Хрвати на испитивања приводе читава српска села
08. 05. 2022. у 13:59
МИЛАНОВИЋ У ВУКОВАРУ: Нисам ултранационалиста, желим мир између Срба и Хрвата
03. 05. 2022. у 13:40
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (5)