ОТЕРАЛИ СРБЕ, А САД БЕЖЕ И ХРВАТИ: Попис показао да је све мање наших сународника у Хрватској, али се смањује и укупан број грађана
БРОЈ Срба у Хрватској у односу на укупан број становника пао је на четири одсто, а настави ли се садашњи тренд, ускоро их више неће ни бити. Показују то прелиминарни подаци последњег пописа становника у Хрватској из којих се види да је Срба мање и у односу на пре десет година, када их је било 4,36 одсто.
Но, попис је показао и да није опао број православних верника у Хрватској. За разлику од Хрвата, код којих пада број верника, а расте број атеиста. У односу на прошле пописе када је било 88 одсто римокатоличких верника, сада их је 80 одсто, а пет одсто је атеиста, којих је пре двадесетак година било свега два одсто.
За многе стални пад броја Срба у Хрватској није изненађење, јер однос према Србима најбоље илуструје избор Ање Шимпраге за потпредседницу владе и графити који су осванули у Загребу на којима пише "врати се натраг на трактор". Колико год се премијер Андреј Пленковић труди да створи услове за нормалан живот српске мањине и колико год су забележени помаци да српска села добију струју и воду, Срби су и даље у неким срединама под притиском националистичке деснице и тешко могу наћи запослење. У великим градовима бележи се све чешће процес асимилације, јер Срби крију свој национални идентитет како би дошли до посла, посебно високо образовани.
Уз проблеме стамбеног збрињавања у великим градовима, од Загреба до Сплита, Ријеке и Осијека, већина хрватских Срба живи у малим местима. Много је и места у којима су некад живели Срби, а данас су посве пуста. Пример је село Дабар, између Врлике и Сиња, у којем уз порушени православни храм живи само бака Милица, која је прешла деведесету.
Нешто млађих људи има само у Источној Славонији и Барањи, а у Далмацији, на Кордуну и Банији остали су само старци, док млади беже. Но, то вреди и за младе Хрвате, јер тежак живот и недостатак добро плаћених послова подједнако погађају и Србе и Хрвате у Хрватској. Попис је показао да у Хрватској живи 3,88 милиона људи, што је значајан пад у односу на онај од пре десет година.
"ПОДНОШЉИВА МЕРА"
ДОК су почетком 20. века Срби чинили 16 одсто становништва у Хрватској, почетком деведесетих, пре протеривања после "Олује", у Хрватској је живело 580.000 Срба који су чинили 12,2 одсто становника. На попису од пре 20 година било их је свега 201.000, а десет година касније 186.000, да би сада драстично пао и тај број. - Свођење мањина на "подношљиву меру" може да буде опасан национални пројект - каже Милорад Пуповац, лидер Срба у Хрватској, стално под ударом десних снага.
Препоручујемо
ЗАВРШНА ФАЗА "ОЛУЈЕ": Хрвати на испитивања приводе читава српска села
08. 05. 2022. у 13:59
МИЛАНОВИЋ У ВУКОВАРУ: Нисам ултранационалиста, желим мир између Срба и Хрвата
03. 05. 2022. у 13:40
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
РУС КОМЕ СЕ КЛАЊА ЦЕЛА СЕВЕРНА КОРЕЈА: Да није било њега Ким не би владао - дао руку за Великог вођу (ФОТО)
СКРОМНИ руски сељак из Сибира променио је историју Северне Кореје. Династија Ким Јакову Новиченку највише дугује што је данас на власти.
05. 11. 2024. у 09:14
Коментари (5)