УСТАШКИ ЗЛОЧИНИ И У УКРАЈИНИ: Сведочанство о Павелићевим легионарима који су уз Вермахт јуришали на Совјете
ПРЕ осамдесет година, Харков је био место где се водила једна од најважнијих битака на Источном фронту у Другом светском рату.
FOTO: Arhiva novosti
У крвавим операцијама код овог града, који је ове, 2022. поприште сукоба, страдало је око 200.000 војника Црвене армије након што је 12. маја маршал Семјон Тимошенко почео са нападом на немачку Шесту армију. Успешнији су тада били нацисти, предвођени Фридрихом Паулусом, па је Хитлерова војска себи отворила пут за будуће операције у Стаљинграду.
Харков је био поприште још једне битке, у фебруару 1943. године, када се поново сукобила војска Трећег рајха и Црвене армије. Сукоби су трајали готово месец дана и била је то и последња већа победа Немаца у Другом светском рату.
FOTO: Arhiva novosti
Новине "Нова Хрватска" из времена НДХ донеле су у мају 1942. главни наслов "Битка код Харкова траје", а на насловници је био и текст "Хрвати у борбама код Харкова, пред почетак велике навале на бољшевике". Павелићеви легионари из 369. појачане пешачке пуковније познате и као Хрватска легија, придружили су се Вермахту још у лето 1941. Јавило се тада чак 5.000 добровољаца, а НДХ је, упркос чињеници што никада није објавила рат СССР, слала војнике да ратују заједно са немачком војском.
Усташки легионари први пут су у октобру 1941. упали у село Будинскаја. Овде, али и по другим местима, пљачкали су, силовали, док су их Немци, због суровости, хвалили "за храброст" код битке у Харкову.
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
МИНИСТАРТСВО ОДБРАНЕ ХРВАТСКЕ ПОТВРДИЛО: Бомба је била тешка 120 килограма
13. 03. 2022. у 20:39
ХРВАТСКА НЕ ЗНА ШТА ЈЕ СНАШЛО: Пленковић писао шефовима ЕУ и Столтенбергу
11. 03. 2022. у 22:07
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији
У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.
15. 05. 2026. у 13:16
КРАЂА ВЕКА У НБА! Никола Јокић овакву неправду није заслужио, брука и срамота
НБА лига донела је одлуку о МВП играчу НБА лиге!
17. 05. 2026. у 16:04 >> 16:14
"ТРАМП ЈЕ У ПРАВУ, ШВЕРЦОВАЛИ СМО СЕ": Колинда о напетостима између Русије и НАТО-а: "Бојим се ескалације!"
ЈОШ један неидентификовани дрон јуче је ушао је у ваздушни простор Литваније - трећи дан заредом. Главни секретар НАТО-а Марк Руте, током посета вежби цивилне одбране у Шведској, поручио је да је Савез спреман да одговори на сваку претњу.
22. 05. 2026. у 08:40
Коментари (0)