НА БАНИЈИ САМО ОБЕЋАЊА ЖИВЕ: Посебно је тешко у местима где су Срби у већини
ЉУДИ су на Банији толико јадни да не знају да ли би се смејали или плакали када слушају обећања о обнови, годину дана након земљотреса.
Ужас, углавном. Контејнери прокишњавају, нису спојени на воду, а сада су стигле и рате за струју иако је држава обећала да их неће бити", све ово прича за "Новости" Бранка Бакшић Митић, заменица градоначелника Глине.
Посебно је тешко у местима где су Срби у већини, јер су нека од њих попут Мајских Пољана и највише страдала.
- Град Београд градиће шест кућа, а документација је већ прикупљена и до краја марта требало би да буду готове. Од приватних донација подигнуто је и 40 дрвених кућа, а удружење исељених Хрвата у Швајцарској је изградило четири дрвене куће - каже Бранка Бакшић Митић.
Да није било приватника током ових годину дана који су помогли, стање би било још горе.
- Све оно што је требалo да уради држава Хрватска, урадили су приватници - истиче Митићева. - Они су обновили и изградили више кућа него држава, а прошло је годину дана од земљотреса. Невероватно је да могу да помогну мали људи, а држава стално нешто чека.
Она тврди да су заказали сви, од локалне до националне власти. Нису још уклоњене ни рушевине, људи живе у катастрофалним условима.
Банијци су сити обећања, а сама Бранка Бакшић Mитић покушава све да се нешто покрене. Тражила је и помоћ Војске, да се бар уклоне срушени и оштећени објекти, даноноћно куца на сва могућа врата да се прекине агонија несрећних људи.
- Најбоље су прошли они који су одмах након потреса сами организовали рушење својих објеката, бар имају сада јасну ситуацију - каже она.
Европска унија је дала новац, али он се не користи, а ако до обнове не дође до лета, Хрватска ће све морати да врати. Многи житељи Баније су изгубили наду да ће до обнове уопште и доћи. Последица тога је да сви који могу, поготову млађи, одлазе.
- Стари умиру у контејнерима, несрећни и разочарани. Ако се ништа не промени, много ће људи отићи са Баније - говори заменица градоначелника Глине и напомиње да људи у том крају живе од сточарства, а уништени су и објекти у којима су биле животиње. - Ако се краве у децембру по овој хладноћи шетају на отвореном, шта њихови власници више имају да траже.
Тако 40.000 оштећених и срушених објеката на Банији чека праву обнову, а све се и даље врти око административних препрека, прескупих дозвола и пустих обећања.
ТИПОВИ КУЋА
- МИ не можемо да се договоримо ни око три типа могуће градње, хоће ли куће бити дрвене, монтажне или класично грађене - каже нам Бранка Бакшић Митић. - Људи моји. Иначе, класичну градњу на овом подручју људи више не прихватају.
Препоручујемо
ПЛЕНКОВИЋ НА МЕСТУ СРАМОТЕ ХРВАТСКЕ ВЛАДЕ: Премијер правда неспособност државе
27. 12. 2021. у 13:28
ПОСЛЕ ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД РАЗАРАЊА: Обновљена православна црква у Петрињи (ФОТО)
25. 12. 2021. у 19:23
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (1)