ЗА СРБЕ НЕМА ПОСЛА: Број наших сународника у Вуковару из године у годину све је мањи, из града којим царује мржња беже и Хрвати

В. Ц. С.

10. 12. 2021. у 09:11

У ВУКОВАРУ је још пре 10 година било готово двоструко мање становника него пре почетка рата деведесетих (од око 46.000 на око 27.000), а према последњим проценама, тај број се сада смањио за још 5.000 људи. Број Срба мањи је за више од седам одсто, али из овог града одлазе не само Срби, већ и Хрвати.

ЗА СРБЕ НЕМА ПОСЛА: Број наших сународника у Вуковару из године у годину све је мањи, из града којим царује мржња беже и Хрвати

Драган Црногорац и Љубомир Микић / Фото В. Ц. С.

Ово су констатовали представници Савеза српских удружења Хрватске Драган Црногорац и Љубомир Микић на трибини "Положај Срба у Вуковару: јуче, данас, сутра", коју је организовао Институт за европске студије поводом Светског дана људских права.

- Срба нема на руководећим функцијама, нити могу да се запосле у јавним службама, па раде у приватном сектору. Посебно их нема у правосуђу, иако има много високообразованих младих, који су завршили факултете у Новом Саду, Београду и Хрватској, и вратили се кући. У Жупанијском суду нема ниједног судије Србина, а у Основном постоји један, који се спрема за пензију. Када неки Србин оде у пензију, на његово место по правилу примају Хрвата - каже Црногорац.

Према његовим речима, упркос документима који гарантују двојезичне табле, њих има само на неким зградама. Три школе у којима се користи српски језик и ћириличко писмо, једва су се избориле да славе школску славу Светог Саву. Атмосфера је, констатује, лоша, а град осиромашен и девастиран. Не обележавају се сећања на убијене и нестале Србе, само на Хрвате.

Љубомир Микић каже да је процес повратка избеглих окончан, и онај ко је хтео да се врати, вратио се.

- Постоји неки помак у односу на период од пре 20 година, али ничија очекивања, упркос огромном потрошеном новцу и енергији, нису испуњена - каже Микић. - Повратници су и даље суочени са проблемом стамбеног збрињавања. Све је више инцидената, говора мржње, напада на српске институције. На подручју Источне Славоније, Барање и Западне Славоније, између 1991. и 1997. године, живело је 150.000 људи, од чега 85 одсто Срба. Од тога око 60.000 расељених из других крајева.

Попис 2001. године показује да број Срба пада у целој Хрватској, са око 580.000 на 201.600, али њихов удео у становништву се није много променио јер је пао и број Хрвата. У наредних 10 година бројка опада на око 186.000. Резултати последњег пописа, у новембру, још се чекају, али прогнозе нису оптимистичне.

ПРОБЛЕМ И ТАЈНЕ ОПТУЖНИЦЕ

ПОСЕБАН проблем су хрватске тајне оптужнице и хапшења, која не престају - истиче Црногорац. - Нико није сигуран: ни они који путују у Хрватску, ни Срби који ту живе. Седамдесетједногодишњи Србин, ухапшен у Вуковару у септембру, још је у притвору.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

ОДРЖИВА АРХИТЕКТУРА: Важност енергетске ефикасности