ПСИХИЧКИ ИСЦРПЉЕНО 40 ПОСТО ГРАЂАНА: Ко је најтеже страдао од пандемије у Хрватској?

Танјуг

16. 06. 2021. у 00:06

У ХРВАТСКОЈ се 40 одсто грађана осећа психички исцрпљеним од пандемије корона вируса, а телесно 22 одсто, док се 35 одсто осећа истрошеним од борбе с пандемијом, показују резултати истраживања које је спровела група "Цовидових 13" .

ПСИХИЧКИ ИСЦРПЉЕНО 40 ПОСТО ГРАЂАНА: Ко је најтеже страдао од пандемије у Хрватској?

Фото: ЕПА

Према студији под називом "Како смо? Живот у Хрватској у доба короне", око 25 одсто грађана изјаснило се да осећа јаку или изразито јаку депресију, анксиозност и стрес.

Подложнији исцрпљености и психичким сметњама су млади, жене, сиромашнији грађани и они који су раније имали неке психичке потешкоће, преноси Индеx.хр.

Скоро 50 одсто учесника истраживања има значајно нарушен квалитет спавања, а 20 одсто бар повремено користи таблете за спавање.

Свака трећа особа мање је задовољна својим сексуалним односима и сматра их лошијима него на почетку пандемије.

Грађани су умерено задовољни животом и осредње оптимистични у погледу будућности.

На скали од 1-10 задовољство животом оцењују оценом 6,8, а оптимизам у погледу будућности оцјеном 6,3.

Две трећине учесника анкете, односно 66,7 одсто оцењује да се добро прилагођава другачијем начину живота.

Сваки пети дечак и свака трећа девојчица школског узраста има тешкоће са психичким здрављем.

Већина ученика, 65 одсто, изјавила је да им је живот сада лошији него прије пандемије.

Већини ученика, посебно најмлађих, настава на даљину тежа је од наставе у учионици.

Три четвртине студената се брине због погоршања свог психичког здравља узрокованог стресом и погоршања и телесног здравље узрокованог дуготрајним гледањем у екран и седења.

Скоро 70 одсто је забринуто да ли ће стећи одговарајуће знање за будуће занимање, а 12 одсто је потражило психолошку помоћ током пандемије.

Запослени сматрају да послодавци показују висок ниво бриге о њиховој здравственој безбедности, али да мање брину о њиховом професионалном расту.

Сиромаштво и финанцијске тешкоће најснажнији су фактор психичког здравља запослених, а кључни радници су више оптерећени послом од осталих.

Грађани се већином слажу с мерама Кризног штаба, а позитивнији став према званичним мерама повезан је с бољим психичким здрављем, вишим оптимизмом и вишом квалитетом живота.

Скоро 80 одсто учесника анкете сматра да постоје двоструки стандарди у вези са придржавањем мера.

Они који сматрају да су мере нејасне, претерано рестриктивне и да не важе за све пођеднако кажу да имају више симптома нарушеног психичког здравља и нижи квалитет живота.

Истраживање је спровела група од 13 психолога с Одсека за психологију Филозофског факултета у Загребу и Здравственог универзитета Загреб.

У истраживању је учествовало више од 2.600 особа од 18 до 94 године и више од 1.400 ученика од 1. разреда основне до 4. разреда средње школе.

Подаци су прикупљени онлине анкетом током новембра и децембра 2020. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

У АМЕРИЦИ ХИМНА ПРЕД СВАКИ МЕЧ, А У РУСИЈИ... Ово је управо одлучио нови руски министар спорта