СРПСКИ КОНОБАРИ И КУВАРИ СПАСАВАЈУ СЕЗОНУ: Туристи долазе на Хрватско приморје, ево које су цене дочекале госте

ТУРИЗАМ се вратио у Хрватску и већ протеклог викенда почеле су да се стварају колоне у правцу мора.

СРПСКИ КОНОБАРИ И КУВАРИ СПАСАВАЈУ СЕЗОНУ: Туристи долазе на Хрватско приморје, ево које су цене дочекале госте

Фото: Јелена Субин

Забележен је долазак готово 180.000 иностраних гостију, а много их је било и из Србије. Најпопуларнија дестинација је Истра и градови Ровињ, Пореч и Медулин, а и даље је знатно мање интереса за Дубровник и југ Хрватске. Како сада стоје ствари у пуној сезони може да се очекује два милиона Немаца, што је још мање него у добрим годинама, али знатно више од прошле године.

Конобари и кувари из Србије поново спасавају сезону на Јадрану, јер су хрватски отишли преко границе, у потрази за послом у Аустрији и Италији. Ресторани и хотели који их запошљавају су изузетно задовољни квалитетом радника из Србије, плате су релативно добре, па од Умага до Цавтата тренутачно раде многи који су били ангажовани и прошлих сезона.

Цене су на Јадрану или остале исте, или су порасле у односу на прошлу годину, тако да је у хотелима више категорије немогуће наћи смештај за мање од 200 евра на ноћ. У Ровињу је још скупље, па ноћење у суперлуксузном ”Парку” кошта 650 евра, а у старом, али преуређеном ”Едену” 300 евра. Није јефтино ни у „старој дами“ Опатији где ноћење у хотелу ”Навис” кошта 320 евра, а у новом хотелу ”Икадор” чак 800 евра за ноћ. Иако је туриста и даље мало са ценама не посустаје ни Дубровник, где је цена ноћења у јуну у хотелу ”Дубровник Палас” 650 евра, а у ”Ексцелзиору” 550 евра.

У хотелима више категорије немогуће је наћи смештај за мање од 200 евра на ноћ

За домаће госте и оне из региона те цене нису ухватљиве, па смештај резервишу највише инострани гости, а поскупљење се осећа и код приватних изнајмљивача који желе да надокнаде губитке из прошле сезоне. Друго је питање хоће ли приватне собе и апартмани бити попуњени, пре свега у посезони, јер од најма у јулу и августу велике зараде нема.

Фото Printscreen

Све се врти и око епидемиолошких мера, а у овом часу је ситуација са короном повољна. У Истри готово да нема нових случајева заразе, а како би се то спречило и у месеци који долазе Национални штаб цивилне заштите размишља да се ово лето не допусти рад ноћних клубова. Већина објеката на Јадрану има на улазним вратима обавештење о спровођењу мера, а хотели избегавају шведски сто.

ДАЛМАТИНЦИ НЕ ХАЈУ ЗА МЕРЕ

И ДОК се на северном Јадрану поштују епидемиолошке мере и пази да се зараза не прошири, у Далмацији је слика другачија. У Задру након победе кошаркаша који су постали прваци Хрватске окупило се на хиљаде људи, па епидемиолози страхују од ширења заразе и последица за туризам.

- Повећани интерес за летовање на Јадрану резултат је и припремљених мера које гарантују безбедност, као и вакцинисање туристичких радника - каже Ирена Першић Живадинов, директорка Туристичке заједнице Кварнера.

Тако ће дуж Јадрана бити бројна места где ће се туристи моћи тестирати и обратити лекарима ако то буде потребно.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ПАНИЦИ: Нестају им људи на Косову и Метохији, подаци су драстични - у лажној држави и сами признају: Општи очај живота!