ПРИМЕЋЕН ЖУТИ ПИНГВИН: Научници не могу тачно да објасне због чега је такве боје
ЖУТИ пингвин снимљен је на Јужна Џорџија Острвима у Атлантском океану, а научници не могу тачно да објасне због чега је такве боје, а не уобичајено црно-беле.
Белгијски фотограф Ив Адамс недавно је објавио ову фотографију, снимљену још у децембру 2019. године. Он је на свом Инстаграму написао да је био члан експедиције која је посетила јужни Атлантик и зауставила се на Јужна Џорџија Острвима.
„Док смо распакивали опрему, видео сам на хиљаде краљевских пингвина на обали, усред великог броја морских слонова и крзнених фока. Никада нисам видео толико пингвина, било их је више од 100.000, али само један ми је одмах привукао пажњу јер је био жуте боје“, испричао је Адамс, преноси Лајвсајенс.
Краљевски пингвини су црно-бели, са једном жутом тачком на „оковратнику“.
Међутим, овај пингвин на себи није имао црну боју, већ је уместо ње била жута.
Пингвини који нису црно-бели веома су ретки, а како наводе из Аустралијског антарктичког програма, необичне боје могу бити последица повреда, исхране, болести, мутације гена...
Мутације могу изазвати такозвани меланизам, где је бело перје замењено црним, или албинизам, где је обрнуто. Међутим, научници нису сасвим сигурни зашто је овај пингвин жут.
Фотограф који је забележио снимак жутог пингвина сматра да је „херој“ његове слике пожутео због леуцизма, генетске мутације у којој се губи само део пигмента меланина.
Ди Боерсма, биолог и професор Универзитета у Вашингтону, слаже се са њим и објашњава да албино пингвини потпуно изгубе пигмент, док је код овог он донекле сачуван.
Међутим, други научници мисле другачије.
„Ово није леуцизам, јер изгледа као да пингвин уопште нема меланина. Личи на албино пингвина, јер у његовим очима, на ногама и перју не изгледа као да има меланин. Међутим, тек на основу биохемијског испитивања узорака перја могли бисмо да кажемо о чему се ради“, каже Кевин Мегроу, еколог са Аризона универзитета.
„Пингвин је изгубио каротеноид, односно жуто-наранџасто-црвени пигмент у кљуну, а меланин у перју, док је у перју сачувао жути пигмент. Дакле, генетска мутација је таква да је на појединим местима изгубио један пигмент, а на другим није. Не знам да ли сам икада видео слику такве птице“, каже Мегроу.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо
УГИНУЛА ЈЕ ПРЕ 30 ГОДИНА: Научници у САД клонирали измрлу врсту америчког твора (ФОТО)
21. 02. 2021. у 00:33
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (1)