ИЗВЕШТАЈ САВЕТА ЕВРОПЕ О ЦРНОЈ ГОРИ: сумњају као и "венецијанци"

Парламентарна Скупштина Савета Европе објавила је привремени извештај о Црној Гори у ком се наводи да је и 2019. Венецијанска комисија (ВК) остала "сумњичава према контроверзним одредбама о имовини верских заједница"

ИЗВЕШТАЈ САВЕТА ЕВРОПЕ О ЦРНОЈ ГОРИ: сумњају као и венецијанци

Вечерње Новости

ПАРЛАМЕНТАРНА Скупштина Савета Европе објавила је привремени извештај о Црној Гори у ком се наводи да је и 2019. Венецијанска комисија (ВК) остала "сумњичава према контроверзним одредбама о имовини верских заједница". Правни заступник МЦП др Владимир Лепосавић саопштио је да се ова сумњичавост огледа у чињеници да је Венецијанска комисија и у свом другом мишљењу о практично истом закону, јуна 2019, изнела више од 15 изричитих препорука које се односе само на "имовинско питање".

 

- Влада није усвојила ниједну препоруку у целини и није одговорила на питање и примедбу ВК да спорне одредбе Закона не прописују да ли се чињеница уписа права својине у катастар непокретности сматра доказом - наводи др Лепосавић. - ВК је истакла да терет доказивања лежи на држави, а да правила доказивања треба да садрже и она о стицању својине протеком времена. У прилог томе, ВК је цитирала пресуду у случају "Свети манастири против Грчке" (1984) у којој је Суд истакао да су "манастири основани много пре стварања грчке државе и да су стицали имовину вековима, те да није било могуће да региструју своје право власништва све до половине 20. века".

Епископски савет СПЦ у Црној Гори поручио је 13. јуна да су спремни за наставак дијалога са властима, што охрабрује и Европска комисија, и дали су рок Влади да до 12. јула одговори на њихов предлог о измени спорног закона о слободи вероисповести.

- После тог времена, а у периоду предизборне кампање - немамо намеру да разговарамо о овој теми - поручили су епископи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ПУТИН ГУБИ КРИМ? У току је дубока операција - Украјина изводи брз повратак полуострва након 12 година

ПУТИН ГУБИ КРИМ? У току је "дубока операција" - Украјина изводи брз повратак полуострва након 12 година

ЗАПАДНИ медији и стручњаци данима уназад предвиђају да би се полуострво Крим могло вратити под украјинску контролу, јер је Украјина прекинула руске линије снабдевања.

06. 06. 2026. у 08:59 >> 08:59

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."

02. 06. 2026. у 21:24

Коментари (0)

ГРОБАРИ У ДЕЛИРИЈУМУ, ДЕЛИЈЕ СКИДАЈУ КАПУ: Он је нови тренер ФК Партизан?!