КАКО ИЗГЛЕДАЈУ НЕРВНЕ ЋЕЛИЈЕ? Контроверзно откриће које мења поглед на то како мозак функционише
РЕВОЛУЦИОНАРНА студија са Универзитета „Џонс Хопкинс“ у САД доводи у питање устаљене ставове о структури аксона, што је изазвало дебату међу неуронаучницима.
Аксони, кракови неурона који преносе мождане сигнале, можда нису глатки цилиндри како се традиционално мисли, већ више подсећају на низ бисера на нити.
Откриће би могло да преобликује научно разумевање сигнализације можданих ћелија.
-Разумевање структуре аксона је важно за разумевање сигнализације можданих ћелија. Аксони су каблови који повезују наше мождано ткиво, омогућавајући учење, памћење и друге функције. Ова открића доводе у питање век разумевања структуре аксона, објашњава Шигеки Ватанабе, молекуларни неуронаучник са поменутог америчког универзитета и један од аутора студије објављене у часопису „Nature Neuroscience“.
Студија, коју је водила Жаклин Гризволд са истог универзитета, открила је наноскопске избочине или „наноперле“ дуж аксона у можданом ткиву миша. За разлику од претходно уочених 'аксонских перли' које се виде у болесним мозговима, ови бисери су наноразмера и изгледа да утичу на то колико брзо неурони преносе сигнале. Уклањање холестерола из аксона смањило је формирање бисера и успорило пренос сигнала, што сугерише да ове структуре имају функционалну улогу.
Критичари су, међутим, и даље скептични.
-Мислим да је тачно да аксон није савршена цев, али није само ова врста хармонике коју они показују, рекао је Кристоф Летерије са француског Универзитета Екс-Марсеј, један од критичара новог истраживања.
Критичари тврде да би нанобисери могли бити резултат стреса растућег можданог ткива, а не природног стања.
Да би ово решио, Грисволдов тим је анализирао живе ћелије, избегавајући традиционалне хемикалије за снимање које би могле да промене изглед аксона. Чак и на сликама уживо, нанобисери су опстали. Сличне формације су такође примећене код чешљастих медуза и ваљкастих црва, додајући кредибилитет новом открићу.
Док се дебата наставља, Ватанабеов тим сада истражује неуроне људског мозга у потрази за овим нанобисерима, структурама мањим од стотог дела ширине људске власи. То истраживање које је у току могло би да потврди да ли су наноперле универзални аспект биологије аксона, пренео је „Сајенс алерт“.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње
Препоручујемо
ИСТРАЖИВАЊЕ ДАЛО ОДГОВОР: Да ли је на Венери икада било живота сличног оном на Земљи
03. 12. 2024. у 00:31
БАШАР ЕЛ АСАД НАПУСТИО ДАМАСК: Џихадисти опљачкали Централну банку Сирије; Талибани и ЕУ уз терористе (ФОТО/ВИДЕО)
СИРИЈСКИ председник Башар ел Асад напустио је напустио Дамаск. Он је авионом, према последњим информацијама одлетео у Москву.
08. 12. 2024. у 08:22 >> 23:51
ПОЗНАТО ГДЕ ЈЕ АСАД ОТИШАО АВИОНОМ? Летилица мистериозно нестала са радара изнад града Хомс
ПОСЛЕДЊИ авион који је полетео из Дамаска, пре него што су га заузели сиријски побуњеници, а за који се сумња да је превозио сиријског председника Башара ал Асада, изгубио је сигнал убрзо након полетања, изнад града Хомс, који држе побуњеници, показују веб-странице за праћење летова, пише Ал Џазира.
08. 12. 2024. у 09:32
РАДАШИНОВА СНАЈА У КУПАЋЕМ: Облинама одушевила мушкарце - витка фигура у 45. години (ФОТО)
ГЛУМИЦУ Ану Сакић многи знамо као Радашинову снајку Ингрид из популарне серије ''Село гори, а баба се чешља''.
08. 12. 2024. у 10:43
Коментари (0)