НАУЧНА СТУДИЈА: Како су диносауруси загосподарили планетом?

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

28. 11. 2024. у 00:22

ДОБРО је познат начин на који су диносауруси изгубили своју доминацију када је астероид ударио у Земљу пре 66 милиона година, изазвавши ужасно масовно изумирање, али начин на који су диносауруси дошли до превласти је мање познат.

НАУЧНА СТУДИЈА: Како су диносауруси загосподарили планетом?

Фото: pixabay

Ново истраживање које се у великој мери ослањало на фосилизовани измет и садржаје избачене хране након варења пружа слику о томе како су диносауруси надмашили конкуренцију током тријаског периода, пренео је Ројтерс.

Студија се фокусирала на регион у Пољској са обимним фосилима из овог кључног времена.

Када су се појавили пре отприлике 230 милиона година, диносауруси су испрва били у сенци других животиња, укључујући велике рођаке крокодиле и разне биљоједе, међу којима оне величине слона.

Пре око 200 милиона година њихови главни конкуренти су изумрли.

-Пришли смо успону диносауруса на потпуно нов начин. Анализирали смо доказе о храњењу како бисмо донели закључке о еколошкој улози диносауруса током њихових првих 30 милиона година еволуције, рекао је палеонтолог Мартин Кварнстром са Универзитета Упсала у Шведској, главни аутор студије која је данас објављена у часопису "Нејчер".

Најранији диносауруси јели су између осталог бубе, рибе и инсекте.

Након тога, већи грабежљивци диносауруса еволуирали су заједно са диносаурусима биљоједима који су очигледно били боље прилагођени за експлоатацију нових биљака које су настале када је клима постала влажнија.

Фосилни остаци измета се називају копролити, фосилни остаци садржине избачене хране након варења се називају регургитати.

Заједно се зову бромалити.

Испитујући несварену храну - биљке и плен - у бромалитима, истраживачи могу да разазнају обрасце храњења различитих врста и реконструишу мреже хране у екосистему.

Испитано је на стотине бромалита, пре свега копролита.

Истраживачи су закључили ко је произвео дати копролит на основу величине и облика, врсте несварене хране и природе пробавног система живих рођака изумрлих животиња.

На локалитетима где су постојале кости и трагови предаторских диносауруса, пронађени су копролити који садрже доста несварених остатака.

Неки од њих су пуни комадића костију, остатака рибе, а има и зуба, што значи да је садржај брзо прошао кроз дигестивни тракт и није се дуго варио.

Рани чланови еволуционе лозе диносауруса били су сваштоједи, попут Силесауруса дугог два метра.

Силесаурус је јео бубе, рибу и биљке.

-Неки од инсеката су били невероватно добро очувани, рекао је Кварнстром.

Касније су почели да се појављују велики диносауруси биљоједи и месождери.

Промене у животној средини повезане са повећаном вулканском активношћу Земље изазвале су шири спектар биљака које су експлоатисали све већи диносауруси биљоједи.

Ова пролиферација великих диносауруса који једу биљке подстакла је еволуцију већих диносауруса месождера.

Велики месождери који нису диносауруси нестали су пре почетка наредног јурског периода, довршавајући прелазак на доминацију диносауруса.

Пре 200 милиона година били су присутни диносауруси који су јели месо дуги осам метара, поред диносауруса који су се хранили биљкама и који су били дуги 10 метара.

Смок, шестометарски рођак диносауруса месождера јаке вилице, живео је пре око 210 милиона година на територији централне Европе.

Копролити су показали Смокову склоност за дробљење костију, која је повезана са много каснијим диносаурусима као што је Тираносаурус.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.

26. 11. 2024. у 17:09

Коментари (0)

НАГРАДА ОТИШЛА У ПРАВЕ РУКЕ: Барселона има Златног дечка