ПИКАСО ИЗ ПОДРУМА: Слика коју су хтели да баце јер је "ужасна" вреди 6 милиона евра
ТРГОВАЦ старим стварима пронашао је, чистећи подрум куће, оригинални портрет "Дора Мар" (Buste de femme), коју је насликао шпански сликар Пабло Пикасо.

Владислав Радак
Портрет је деценијама висио у јефтином раму, а жена трговца је говорила да је "ужасан", док је породица размишљала да га се отараси.
Слика коју је продавац старих ствари пронашао док је рашчишћавао подрум једне куће на Каприју, а коју је његова жена редовно називала "ужасном", јесте оригиналан портрет Пабла Пикаса, потврдили су италијански стручњаци.
Након што је 1962. године случајно нашао слику у подруму куће, Италијан Луиђи Ло Росо понео је са собом у Помпеју, где је слика наредних неколико деценија висила на зиду у дневној соби, пише Гардијан.
Портрет (Buste de femme), за који се верује да је слика Пикасове љубавнице и музе, Доре Мар, у горњем левом углу има препознатљив потпис сликара, али Ло Росо није знао ко је он. Тек много година касније, када је његов син Андреа почео да се занима за слику и поставља питања, почеле су да се јављају сумње.
Породица је на крају тражила савет тима стручњака, укључујући и познатог детектива за уметност, Мауриција Сераћинија. Након дугогодишње сложене истраге, графолог Чинција Алтиери потврдила је да је потпис на слици, која је данас процењена на 6 милиона евра (5 милиона фунти), Пикасов.
-Мој отац је био са Каприја и скупљао је "смеће" које би потом продавао. Пронашао је слику пре него што сам се уопште родио и није имао појма ко је Пикасо. Није био баш образована особа, рекао је Ло Росов син, Андреа и додао да је његова мајка желела да се отараси слике, јер јој је била "ужасна".
Сликар, који је умро 1973. године, често посећивао Капри и верује се да је слика настала између 1930. и 1936. године.
Пикасо је произвео више од 14.000 радова.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

ПУТИН НА САСТАНКУ ИЗДАО НАРЕЂЕЊЕ ВОЈСЦИ: Заробљене у Курску третирајте као терористе, хитно ослободите читаву територију!
РУСКИ председник Владимир Путин одржао је састанак на једном од командних места групе Курск, рекао је новинарима портпарол Кремља Дмитриј Песков. Он је на састанак стигао у војној униформи.
12. 03. 2025. у 20:09

ШВАЈЦАРСКИ ВЕЛТВОХЕ О ПРЕСУДИ ДОДИКУ: Шмит користи квази диктатуру да би елиминисао непожељне политичаре
ШВАЈЦАРСКИ лист Велтвохе је у оквиру текста о актуелној ситуацији у БиХ, оптужио је Немца Кристијана Шмита да користи квази диктаторску моћ да би елиминисао непожељне политичаре и упозоравају Берн каква их судбина чека ако пристану на сарадњу са ЕУ.
12. 03. 2025. у 16:03

ТРАМПОВ УНУК ИМА СРПСКО ИМЕ: Носили га наши славни витезови и владари - има јаку симболику у породици председника САД
ДОНАЛД Трамп Млађи, син америчког председника, посетио је Београд ради састанка са председником Србије Александром Вучићем.
12. 03. 2025. у 10:36 >> 10:37
Коментари (0)