ИСТРАЖИВАЊА ПОКАЗАЛА: Септембарске бебе - будући добри ђаци и атлете
Месец у који смо управо закорачили, септембар, доноси нам ново годишње доба, почетак школе, лепршаво лишће живахних, променљивих боја и дашак освежавајуће хладноће у ваздуху. Такође, сваке године на свет „доноси“ и много невероватних беба, рођених баш у овом периоду.
Доносимо вам неколико занимљивости везаних за ваше септембарско чедо.
Највише беба на свету, у односу на све остале дане у години, рођено је 9. септембра. Родни камен (birthstone на енглеском, односно камен који одговара месецу рођења) септембараца је сафир, прави правцати драгуљ. Традиционално је плаве боје, али да ли сте знали да може бити и ружичаст, жут или зелен? За сафир се каже да представља искреност, верност и истину, квалитете за које се сви надамо да ћемо пренети својој деци, зар не?
Овај камен је племство носило вековима у културама које се простиру широм света. Стари Грци и Римљани су сматрали да плави камен штити од зла и зависти, док је међу средњовековним свештеницима сафир представљао рај.
Према британској студији септембарска деца су углавном за класу боља од друге у разреду, и чак 20 одсто њих, у просеку, настави школовање у елитним установама. Још на једном пољу ову малишани имају предност у односу на своје вршњаке – спортском. Деца рођена почетком јесени најчешће су снажнија и атлетскије грађена од остале, па и виша од њих. Такође, постоји велика вероватноћа да ће дуго живети. Наиме, према америчким истраживањима, највеће шансе да доживе стоту имају управо септембарске бебе. Можда због тога што их током прве зиме штити имунитет који су изградиле сисајући мајчино млеко.
За крај смо оставили прво, а не последње слово азбуке – А. Септембарске бебе „деле“ свој месец рођења са много славних личности које припадају А листама различитих професија – ту су Бијонсе, Зендаја, Идрис Елба, Кијану Ривс, Тараџи П. Хенсон, Гвинет Палтроу, Салма Хајек, Доналд Гловер, принц Хари… Можда је већ време да почнете да преговарате са агентима за звезде!
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
КАЗНЕ СУ ПАПРЕНЕ: Ствар коју морате имати у ауту - а морате водити рачуна и о РОКУ трајања
У ЗАКОНУ о безбедности саобраћаја дефинисано је да се у возилима мора налазити нови комплет прве помоћи (тип Б) са прецизно дефинисаним садржајем.
17. 12. 2024. у 10:05
Коментари (0)