ИЗБОРИТЕ СЕ СА УСАМЉЕНОШЋУ: Како медитација помаже старијима
У борби са усамљеношћу најјачи лек је, без сумње, дружење са људима, међутим, старије особе се често, вољно или невољно, налазе у некој врсти друштвене изолације која им то онемогућава.
Срећом, постоје технике које нашим најстаријима могу донети значајна социјална и емоционална добра, због којих ће се осећати мање усамљено, чак и када су сами.
У борби са усамљеношћу најјачи лек је, без сумње, дружење са људима, међутим, старије особе се често, вољно или невољно, налазе у некој врсти друштвене изолације која им то онемогућава. Срећом, постоје технике које нашим најстаријима могу донети значајна социјална и емоционална добра, због којих ће се осећати мање усамљено, чак и када су сами.
Према подацима добијеним из студије спроведене на Калифорнијском универзитету у Лос Анђелесу, која је укључивала 40 старијих особа, као и наводима америчког геријатријског сестринства, практиковање медитације и мајндфулнеса помогло је старијим особама да се изборе са усамљеношћу, као и у томе да се осећају повезаније са околином. Они који су учествовали у осмонедељном програму медитације и мајндфулнеса, који је подразумевао свакодневно практиковање ових техника у трајању од само пола сата, значајно су смањили ниво осећаја усамљености коју су "пријавили" на почетку вежбања.
Уз то, истраживачи са Универзитета Јужне Калифорније утврдили су да мајндфулнес и медитација помажу старијима да боље спавају и смање осећај умора током дана. За само шест недеља примењивања мајндфулнес технике испитаници су почели боље да спавају, што ову технику чини далеко моћнијом у односу на усвајање "добрих навика" за здрав сан.
Још једна важна корист проистиче из практиковања медитације и мајндфулнес технике код припадника трећег доба - штите им мозак од губитка памћења! Медитација смањује ефекте непријатне анксиозности, стреса и усамљености на мозак, који могу бити фактор ризика за деменцију. Према још једном америчком истраживању, медитација може помоћи у успоравању напредовања Алцхајмерове болести и смањењу стопе атрофирања у хипокампусу (део мозга одговоран за емоције, учење и памћење).
Зато, подстакните своје родитеље, баке или деке да опробају неку од ових, по целокупно здравље благотворних, техника.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СУСРЕТ МЕРКЕЛОВЕ И ТРАМПА Питао је за Путина, а папа јој рекао: "Савијај, савијај, савијај - али осигурај да не пукне"
ДОБАР део одломака се односи на састанак који је имала са Трампом у Белој кући у марту 2017.
21. 11. 2024. у 17:17
Коментари (0)