КО ЈЕ БИО ПРЕДАТОР, А КО ПЛЕН: Нова сазнања о функционисању ланца исхране пре више милиона година

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

30. 08. 2024. у 00:28

НАУЧНА студија која описује како су два различита предатора, крокодил и ајкула, напали праисторијску морску краву, пружа нова сазнања о древним створењима и ланцу исхране пре неколико милиона година.

КО ЈЕ БИО ПРЕДАТОР, А КО ПЛЕН: Нова сазнања о функционисању ланца исхране пре више милиона година

Фото: Илустрација/Unsplash

У студији објављеној у Journal of Vertebrate Paleontology описани су ретки, досад готово невиђени трагови угриза две различите животиње током раног и средњег миоцена, пре од 23 до 11,6 милиона година, пише портал Тејлор енд Френсис.

Трагови угриза на лобањи сугеришу да је морску краву, која је припадала сада изумрлом роду Culebratherium, прво напао древни крокодил, а онда је јела и тиграста ајкула на просторима данашње северозападне Венецуеле.

Јасан и дубок траг зуба на њушци морске краве сугерише да је крокодил прво покушао да угризе и угуши плен. Два већа трага показују да је крокодил онда вукао морску краву и убио је на сличан начин на који то раде и данашњи крокодили.

Траг отиска зуба тиграсте ајкуле нађен је на врату и он показује да је након убиства била и плен лешинара.

Тим експерата са Универзитета у Цириху, Природњачког музеја Лос Анђелеса, Венецуеланског института Палеонтолошког музеја и Националног експерименталног универзитета Франсиско де Миранда навео је да њихова открића показују да је ланац исхране пре више милиона година био налик данашњем.

-Данас често видимо предаторе у дивљини, налазимо лешине плена на којима се види да су они извор хране и за друге животиње. Међутим, то се ретко налази у фосилним остацима. Нисмо били сигурни која животиња би била извор хране за више предатора. Наша ранија истраживања показала су да је уљешуру ловило више врста ајкула, а ново истраживање показује значај морских крава у ланцу исхране, рекао је Алдо Бенитес-Паломино, главни аутор студије и палеонтолог Универзитета у Цириху.

Како објашњава, изазовно је уочити разлику између трагова напада и трагова лешинарења.

(sputnikportal.rs)

БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

СРАМНО ПИСАЊЕ БРИТАНАЦА: Ударили на Мареја због Ђоковића