ЉУДИ ЖЕЛЕ ДА АИ ДОНОСИ ОДЛУКЕ УМЕСТО ЊИХ: Али нису задовољни резултатима, открила је студија

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

19. 08. 2024. у 22:20

КАДА је у питању доношење одлука о расподели финансија, већина људи се ослања на предлоге које даје вештачка интелигенција, а не оне које дају други људи, открила је студија.

ЉУДИ ЖЕЛЕ ДА АИ ДОНОСИ ОДЛУКЕ УМЕСТО ЊИХ: Али нису задовољни резултатима, открила је студија

Foto Arhiva

Истовремено, учесници нису били задовољни одлукама које је АИ донео у поређењу са онима које су донели људи, иако су се више уздали у вештачку интелигенцију. Зашто је то тако и може ли АИ управљати нашим изборима и поступцима?

Учесници студије добили су задатак да одреде како да двоје радника могу да поделе количину новца коју су добили, након што су радници завршили низ одређених задатака. Група учесника, којих је било преко 200, је могла да бира између тражења помоћи АИ система или од других људи.

АИ је у првој фази "победио" - већина учесника, преко 60 одсто, дала је предност алгоритмима вештачке интелигенције у односу на људе када је у питању доношење "праведних" одлука о подели новчане награде.

Док су играли игру, људи су се ослањали не само на сопствене интересе, рекли су научници, већ и на генералне ставове о праведности. Веровали су да ће АИ програм, који нема емоције и предрасуде, да се води генералним правилима о равноправности, тако да би оба радника добила заслужену количину новца.

Ипак, када су дошли резултати одлука и АИ програма и других људи, учесници су били задовољнији предлозима које су људи дали. Ово је било изненађујуће и научници сматрају да су се учесници уздали у "непогрешивост" АИ, јер су мислили да ће анализирати примере прведности из прошлости и применити их на ову ситуацију. Упркос томе, предлози АИ система нису били добро прихваћени.

-Транспарентност и одговорност које АИ алгоритми носе су од великог значаја, Посебно у контексту праведног доношења одлука, кажу аутори студије, преноси "Неуросајенс њуз".

-Многе компаније већ користе вештачку интелигенцију за доношење одлука о запошљавању и планирање компензација, а вештачка интелигенција се у неким случајевима користи и у полицијским стратегијама. Наши налази сугеришу да, ако се предузме прави приступ примени вештачке интелигенције, то би заправо могло да побољша менаџерске изборе, као што су повећања плата, закључују аутори.

Ово поставља неколико питања за будућа АИ истраживања. Да ли можемо да важне одлуке препустимо дигитланим програмима или је људска способност доношења "исправне" одлуке и даље најбоља? Поред тога, да ли је објективизам увек решење којим ће сви бити задовољни? За сада, изгледа да је одговор "не".

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи