ЗАШТИТИТЕ МАЛИШАНЕ ДОК СУ НА ПЛАЖИ: Прслук главу чува, песак гори табане
РАДОСНО се брчкате са својом децом у мору, срећни сте док их гледате како граде замкове у песку, уживате сунчајући се.
Нема ничег лепшег на летњем одмору од одласка на плажу! Било да је реч о мору, или излету на реку и језеро. Али, пре него што убаците мали фрижидер са воћем и сладолем у гепек, прочитајте како да на најбољи начин заштитите своје најмлађе, па и целу породицу, током боравка на обали.
Изаберите одговарајући купаћи костим. Иако би плави купаћи костим вашем малишану преслатко стајао, то није „најсигурнија“ боја за плажу, показало је недавно истраживање Alive solutions, компаније специјализоване за безбедност на води. Тестирали су видљивост 14 купаћих костима различитих боја и дезена у базену и језеру. Открили су да су само неонско жути, зелени и наранџасти и даље видљиви испод површине воде од 45 центиметара, а ситније дезенирани облици боље се виде од крупнијих.
Понесите много воде. Захваљујући већој површини у односу на запремину, бебе и мала деца су у већем ризику од дехидрације на плажи него ви. Осим тога, малишани често не могу или не умеју да вам кажу да су жедни. Због тога је изузетно важно да спакујете велику количину воде и воћа/поврћа, које је садржи, као што су лубеница, диња, јагоде, брескве или краставац. Направите паузу за воду или воће на сваких 20 минута.
Деци између прве и треће године потребне су око четири шоље пића дневно, укључујући и воду, а онима између четврте и осме треба једна више у току дана. Повећајте ове количине током изузетно топлих дана на плажи. Да бисте добро хидрирали бебу узраста од шест до 12 месеци, понудите јој од 120 до 240 мл воде дневно. Бебе млађе од шест месеци добијају сву потребну хидратацију кроз мајчино млеко или заменску формулу за њега.
Изаберите најбезбедније место. Када посматрате плажу, не размишљајте само о томе где бисте да положите пешкире, већ и где ћете се играти у води. То значи да би увек требало да: избегавате купање у близини молова, стубова или чамаца. Опасне струје често настају у близини стубова и других за подводно тло причвршћених објеката, које вас или дете могу „повући“ под воду, или директно у њих. Док се купате увек будите најмање 60 метара удаљени од ових препрека.
Такође, нађите заштићено подручје, у близини спасилаца и обратите пажњу на боју истакнуте заставице, да можда не сигнализира опасност. Ако има јачег ветра, купајте се и заједно играјте у заливу, јер су тамо таласи много мањи. Уколико постоји спасилац, распитајте се која је температура воде тог дана. Идеална температура воде за децу која пливају је 27 до 30 степени, а бебе се најпријатније осећају кад је још мало топлија. Имајте на уму да хладна вода снижава телесну температуру до четири пута брже од хладног ваздуха, што може довести до „хладног шока“ који је опасан по дисање, рад срца и крвни притисак. Распитајте се и постоје ли подводне опасности на које би требало да обратите пажњу, попут гребена, стена, густог подводног растиња, изненадних прелаза из плићака у дубоку воду...
Ставите прслук за спасавање. Ти слатки лептирићи на надувавање са јунацима из цртаћа, на рукама вашег детета, неће га заштити од утапања, ако не дај Боже буде било у таквој опасности. Али зато прслук за спасавање хоће, уколико је сертификован за то (проверите етикету!), а уз то малишан вам је увек надохват руке. За дечицу млађу од пет година изаберите прслук за спасавање који има каиш између ногу и ослонац за главу како би је држао подигнутом, а лице ван воде.
Обратите пажњу на песак. Дружење на пешчаној плажи делује безбедније од купања у води, и често је тако. Али важно је имати на уму ове потенцијалне опасности: рупа од песка може да се уруши док је дете у њој. Ако ваш малишан воли да копа по песку, уверите се да је рупа висине само до његових колена. Дубље копање може довести дете у опасност да се нађе затрпано у песку. Истраживања показују да када дете буде „ухваћено“ у урушеном песку, лако може да се потпуно затрпа у њему, не остављајући траг на том месту. Звучи мало вероватно да се то деси, али забележено је више смртних случајева у рупама у песку него у нападима ајкула!
Такође, обратите пажњу на температуру песка, не дозволите да вас нешто хладније време завара. Површина песка може бити топлија од 38 степени чак и када је температура ваздуха само 23! То значи да када су температуре око 33 степена, песак може бити топлији од 48 Целзијуса, због чега дете обавезно мора да има обућу за плажу/воду.
Наравно, не заборавите на креме за сунчање и на то да би требало да их што чешће наносите поново, како на кожу својих наследника, тако и на своју. Јер, потврђено је да између 55 и 72 одсто деце изгори сваке године. Добијање само једне озбиљније опекотине од сунца, у виду пликова, у детињству или адолесценцији више него дупло повећава шансе детета да добије меланом касније током живота.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)