МАМА, ТАТА, ШОЉА - ШИМПАНЗЕ ГОВОРЕ: Пронађени стари снимци (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

08. 08. 2024. у 00:11

НАУЧНИЦИ су пронашли старе јавне видео-снимке из шездесетих година прошлог века на којима шимпанзе у заточеништву изговарају реч „мама“, што сугерише да наши најближи живи рођаци ипак можда имају неуронску предиспозицију за говор.

МАМА, ТАТА, ШОЉА - ШИМПАНЗЕ ГОВОРЕ: Пронађени стари снимци (ВИДЕО)

Фото Вијасат

Стручњаци су деценијама претпостављали да само људи могу да формирају смислене сложеније звукове. Али когнитивни научник Аксел Екстрем са Краљевског института за технологију у Шведској и његове колеге верују да је овај закључак заснован на лажним претпоставкама.

Научници су проучавали старе снимке и пронашли две неповезане шимпанзе са различитих континената како изговарају реч „мама“, коју су их старатељи наводно научили. Реч „мама“ је можда једна од првих у људском говору. Наиме, глас „м“ је веома чест у људским језицима и често је један од првих звукова људске бебе.

УЛОГА ЗВУКА У ЖИВОТУ МАЈМУНА

Заједно са резултатима претходне студије у којој је Екстрем анализирао аудио-снимак треће шимпанзе из 1960-их како изговара речи „тата” (тата) и „шоља” (шоља), налази показују да су шимпанзе способне да намерно понављају бар неке речи, пише „Сајенс алерт“.

То значи да би наш неуролошки аудио-вокални систем, који је такође еволуирао независно код птица певачица, могао бити много старији него што се раније мислило. Наша лоза примата је последњи пут делила заједничког претка са шимпанзама пре неколико милиона година.

Иако шимпанзе обично више воле гестове од звукова када међусобно комуницирају и даље користе различите вокализације. Штавише, њихов језик заснован на гесту је структуриран баш као и наш вокални језик. Такође је познато да мајмуни гибони стварају више од 20 различитих звукова са различитим значењима.

КО ЈЕ КРИВ ШТО СЕ ЗА ОВО НИЈЕ ЗНАЛО 50 ГОДИНА

Када су научници пре 50-ак година радили експерименте на мајмунима и истраживали њихове вокализације, животиње су држали у неприродним условима и у изолацији, због чега нису имали увид у њихове праве способности.

„Велики мајмуни могу да произведу људске речи. Научници, а не животиње, криви су што ово нисмо знали пре пола века“, закључио је Екстрем.

Истраживање под називом „Chimpanzee utterances refute purported missing links for novel vocalizations and syllabic speech“ објављено је у часопису „Scientific Reports“.

(sputnikportal.rs)

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину