ВАСПИТАЊЕ ДЕЦЕ: Како да лако научите најмлађе да вреднују новац (ФОТО)

Бојана Јовановић

12. 07. 2024. у 12:00

НИКАДА није прерано да почнете да учите ваше дете како да вреднује новац, укључујући и то на који начин би могло да га уштеди, јер ће када одрасте бити способно мудрије да га троши.

ВАСПИТАЊЕ ДЕЦЕ: Како да лако научите најмлађе да вреднују новац (ФОТО)

Фото Shutterstock

Никада није прерано да почнете да учите ваше дете како да вреднује новац, укључујући и то на који начин би могло да га уштеди, јер ће када одрасте бити способно мудрије да га троши. И у најранијем детињству малишани би морали да поштују новац, а ако им објасните принципе одговорног управљања њиме имаће много више прилика да напредују када одрасту. Доносимо вам неколико савета како да их, на забаван начин, томе научите.

Уз помоћ математике. Када дете крене у школу и почне да схвата основе математике, одмах почните да га учите о новцу, уз конкретне примере и вежбе. Забављајте се играма које укључују банкноте, попут монопола, или приступите некој од њих путем интернета. Разазнавајте различите кованице, бројите их заједно и покажите детету како да врати кусур. Тако ће лако схватити како да барата „кешом“ када дође време за то.

Набавите „касицу прасицу“. На овај једноставан начин ваш наследник схватиће важност штедње и уживаће у својој уштеђевини, када се „накупи“. А да би се то догодило, охрабрите га да до одређеног датума сакупи тачно одређену своту. Претворите све у забаву – приликом свечаног отварања касице направите помпу, уз веселу музику изручите уштеђевину малом штедиши у руке, па заједно нацртајте табелу и у првом пољу упишите датум и износ „подигнутог“ новца. Деца лакше памте уз визуелне записе, а на овај начин ће моћи и да прати како му „приходовање“ расте из месеца у месец (сваки од њих обојите различито).

Приближите му институцију банке. Одведите вашег малишана у банку и отворите штедни рачун на његово име. Пустите га да сам преговара са службеником пословнице, наравно, уз вашу помоћ. Научите га у ходу шта значи која реч у уговору који ћете потписати, као и каква су му права и обавезе. Ако желите, обавежите га да уплаћује одређену своту недељно или месечно. Већ само отварање сопственог штедног рачуна представљаће својеврсни успех и велико достигнуће за вашег малог члана породице, што ће га додатно мотивисати да још више уштеди.

Охрабрите га и планирајте како да троши. Прављење планова на шта ће потрошити уштеђени новац подстиче децу у томе да остваре задати циљ, односно достигну жељену суму. Подстичите их да сањају велике снове, који ће се у њиховом случају најчешће материјализовати кроз вредне играчке, и мало-мало их охрабрујте док су на путу стицања довољне количине новца за то. Када први пут сам од свог новца купи жељену ствар, ваш малишан ће „пуцати“ од поноса и сигурни смо да тај осећај неће заборавити до краја живота.

Идите заједно у шопинг. Пре тога детету дајте у руке одређену своту новца и пустите га да је, под вашим надзором, потроши на нешто по свом избору. Све и да вам се предмет његовог интересовања не допадне, пустите га да купи, шалећи се успут на тај рачун. Тако ће схватити да је забавнији део стицања новца управо његово трошење. Уколико пожели да купи нешто што је ван његових могућности, објасните му да би требало да буде скромније и стрпљивије, јер ће, временом, сакупити довољно готовине и за то. Објасните му да ни вас шеф не плаћа унапред и да мора да троши у складу са својим могућностима. Истовремено, подучите га како да направи приоритете приликом куповине. Зарад подстицаја за што брже сакупљање новца, можете почети да му плаћате симболичан износ за обављање кућних послова. Па, како се временом буде извештио, и „плата“ ће му расти. А ви ћете имати бар мало више времена за себе.

антрфиле

Одлазак у самопослугу

Већ са пет година ваш малишан може сам да почне да иде у продавницу по најосновније потрепштине. Почните прво са по једном ставком на списку, па га временом проширите на три-четири артикла. Онолико колико може ваш мали помоћник да запамти и донесе кући, без ичије помоћи. Научите га како да пажљиво чува новац да му не би испао негде успут и за одлазак у сваку трећу куповину наградите га слаткишом по жељи. Овако, не само да ће стећи свест о вредности новца, већ ће почети да изграђује радне навике, односно формира однос према свакодневним обавезама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.

21. 11. 2024. у 15:31

Коментари (0)

РУСИЈА СЛАВИ! Почело укидање санкција, Русима стигле дозволе за ове тимске спортове - нека се свет спреми за руско чудо!