ИСТРАЖИВАЊЕ ПОКАЗАЛО: Из свемира се види да су Алпи све зеленији

Бојана Јовановић

28. 06. 2024. у 22:02

Цела планета осећа последице глобалног загревања, али оно има посебно изражен утицај на алпски регион. Баш попут Арктика, овај европски планински венац због тога постаје зеленији.

ИСТРАЖИВАЊЕ ПОКАЗАЛО: Из свемира се види да су Алпи све зеленији

Фото Shutterstock

Цела планета осећа последице глобалног загревања, али оно има посебно изражен утицај на алпски регион. Баш попут Арктика, овај европски планински венац због тога постаје зеленији. Истраживачи са Универзитета у Лозани и Универзитета у Базелу користили су сателитске податке како би показали да се вегетација изнад линије дрвећа повећала у готово 80 одсто површине Алпа. Снежни покривач се такође смањује, али незнатно, за сада.

Отапање глечера постало је симбол климатских промена у Алпима. Сада је смањење снежног покривача већ видљиво из свемира, али то никако није највећа промена. Такав је закључак истраживачког тима, предвођеног професорима са поменутих универзитета. Радећи са колегама у Холандији и Финској, они су истраживали промену снежног покривача и вегетације користећи сателитске податке високе резолуције, од 1984. до 2021. године. Током овог периода, биљна биомаса изнад линије дрвећа порасла је у више од 77 одсто посматраног подручја. Овај феномен "озелењавања" услед климатских промена је већ добро документован на Арктику и почиње да се открива и у планинама.

- Показало се да су размере промене биле буквално огромне на Алпима - каже Сабине Рампф, водећи аутор студије. - Алпи постају зеленији јер биљке колонизују нова подручја, а вегетација генерално постаје гушћа и виша.

Претходне студије првенствено су биле фокусиране на утицај глобалног загревања на алпски биодиверзитет и промене у дистрибуцији биљних врста. До сада, међутим, нико није урадио тако свеобухватну анализу промена у продуктивности вегетације у Алпима. Аутори показују да је повећање биљне биомасе првенствено последица промена падавина и дужих вегетационих периода, због пораста температура.

- Алпске биљке су прилагођене тешким условима, али нису баш конкурентне - каже Рампфова, додајући да, како се услови животне средине мењају, ове специјализоване врсте губе своју предност, због чега је јединствени биодиверзитет Алпа под великим притиском.

С обзиром на то да се глобално загревање наставља, Алпи ће се све више претварати из беле у зелену боју, стварајући зачарани круг.

- Зеленије планине рефлектују мање сунчеве светлости због чега доводе до даљег загревања — и, заузврат, до даљег скупљања рефлектујућих снежних покривача - каже научница.

Загревање такође изазива даље отапање глечера и одмрзавање зоне вечитог снега и леда, што може довести до појаве више клизишта, одрона камења и блата. Уз ово, Рампфова наглашава важну улогу снега и леда са Алпа у снабдевању пијаћом водом и, не мање важно, за рекреацију и туризам.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Црногорски судија пехаром ударио тренера из лажне државе Косово (ВИДЕО)