ОД КУЋЕ, ДО КАРИЈЕРЕ: Домаћице некад и сад - Јесу ли данашње жене размажене?

Бојана Јовановић

30. 06. 2024. у 20:56

Насмејаног лица, већи део дан опасана кецељом, она нас дочекује у блиставо чистој кући, уз мирис свеже испечене пите и тек зготовљен ручак.

ОД КУЋЕ, ДО КАРИЈЕРЕ: Домаћице некад и сад - Јесу ли данашње жене размажене?

Фото Shutterstock

Ништа јој није тешко да уради, од крпљења чарапа до прања прозора и одласка на пијацу и увек је ту кад нам нешто затреба, једва чекајући да буде од користи. Верујемо да је бака већине нас била баш оваква, као и њена мама и сва женска чељад у породици. Домаћице, какве су некада биле, посвећене "само" кући и породици, данас тек стидљиво опстају. Све их више трчи на две маратонске стазе паралелно, пословној и оној кућној, где вазда има посла. Још ако имају децу, жене готово уопште немају времена за себе. Оне које су у могућности, ангажују кућне помоћнице, не би ли бар мало дошле до даха.

Али, колико се у данашњем друштву цени њихова пожртвованост и ангажованост? Колико су данас домаћице "на цени", у којој мери се вреднује када је жена вредна и посвећена кући? Под овим не мислимо на профил домаћице која нема посао, већ се "само" бави кућом и децом. О овом и другим питањима везаним за тему данашње домаћице, за "Живот плус" говори Јана Ђурђић Јовановић, етнолошкиња-антрополошкиња:

- Појам домаћице се односи на жене које се брину о домаћинству, а за послове које обављају код куће не добијају плату, немају радно време, немају плаћен годишњи одмор. То није синоним за незапослену жену, већ за ону која је одлучила да се посвети кућним пословима и одгајању деце. Оне су углавном у функцији дадиље, васпитачице, неговатељице, куварице, спремачице. У данашње време, за такве послове сатница жена које то обављају као свој посао није нимало занемарљива, док жена која је својевољно одлучила да буде посвећена домаћинству, не добија никакву новчану надокнаду за свој рад. Тако да сматрам да посао домаћице није био "на цени" раније, а ситуација је и данас непромењена.

Зашто је више изузетак него правило да су жене средњих година и млађе такве, док се та особина пре приписује старијим генерацијама?

- У 20. веку жене су се много чешће опредељивале за то да остану код куће, да се не образују и не покушавају да се запосле, већ да се посвете домаћинству. Тада је то било карактеристично и за младе жене, док се данас више везује за старије које су углавном биле младе крајем прошлог века. Младе жене се сада више опредељују за образовање, за проналазак посла, али и поред тога послови у кући остају незаобилазни део њихове свакодневице.

Фото Shutterstock

Да ли је ту реч само о васпитању, преношењу вредности са мајке на ћерку или о нечему другом?

- Мислим да је реч о томе да су жене данас еманципованије него раније, па самим тим имају и већу подршку породице да се образују и саме доносе одлуку о томе да ли ће бити запослене или ће бринути о домаћинству.

Шта данашња домаћица ради, а шта је радила пре једног века?

- Домаћице пре сто година и ове данас разликују се у великој мери по томе што су жене које су биле домаћице раније, поред послова по кући и одгајања деце, радиле и тешке послове на њиви, око домаћих животиња, окопавале баште које су имале на породичном имању. Тада је брига о себи била у потпуности занемарена. У том смислу, жене које се данас називају домаћицама, поред бриге о кући и деци, одвајају и време које посвећују само себи, у чему у великој мери имају подршку партнера са којима живе. Исто тако, многе жене које су биле запослене, одлучују да после породиљског боловања остану код куће, а разлог томе је да их после повратка на посао чека лошија и мање плаћена позиција. Једина ствар која повезује домаћице из прошлог века и "савремене" јесте неплаћен рад код куће.

БИЋЕ ИХ ВИШЕ У БУДУЋНОСТИ

Шта мислите, шта ће радити за педесет или сто година?

- С обзиром на систем који се успоставља у школама и вртићима, с једне стране, и оно што се очекује од запослених жена на радним местима (прековремени рад, пословна путовања, рад код куће након радног времена), сматрам да ће у будућности све више жена да се опредељује за останак код куће и бригу о деци. Наравно, ако то финансијска ситуација буде дозвољавала.

Foto: Shutterstock

У ком проценту су данашње жене само домаћице, односно немају додатни посао уз то?

- Иако многе жене нису у ситуацији да одлазе на посао због бриге о деци, много је више оних које се труде да ускладе приватни живот са пословним обавезама, и да истрају у жељи да имају свој посао и зарађују и доприносе породици у финансијском смислу. Тако да је, процентуално, данас много више оних жена које су запослене у односу на оне које не раде, већ остају код куће.

У којој мери је мушкарцима данас то уопште важно?

- Поред тога што су се жене еманциповале и избориле за своја права у 21. веку, и већина мушкараца је променила свој дискурс у односу на то шта се данас "очекује" од жене са којом су засновали породицу. У све већем броју случајева, улога мушкарца и жене у подели кућних послова и по питању бриге о деци, постала је равноправнија, што умногоме олакшава жени да усклађује свој посао са приватним животом.

Каква деца одрастају поред мајки које су домаћице, а каква поред оних којима то није битно?

- Сматрам да, ако је жена запослена, не значи да јој обавезе везане за кућу и породицу нису битне, већ да и она, као и њен партнер, има потребу да ради, да има свој живот који се одвија изван куће и поред бриге о деци. Самим тим, битно је да се деца науче одређеним животним вредностима, да буду самостална и вредна, за какав год се животни позив буду определила.

Нису размажене

Има ли објашњења за све мање домаћица и у генералној размажености савремених жена и навикнутости на "инстант" начин живљења?

- Не сматрам да су жене размажене, посебно оне које су запослене, већ их начин живота и све оно што послодавци захтевају од њих, доводи у ситуацију да живе "инстант" животом. Зато је најважније да брачни партнери равноправно поделе кућне послове и бригу око деце. Самим тим и "инстант" начин живљења биће замењен квалитетнијим начином живота.

Како околина гледа на домаћице?

- Околина углавном на жене које одлуче да не раде не гледа благонаклоно, с обзиром на то да сматрају да жена која остаје код куће не ради ништа. Тиме обезвређују све послове које жена обавља у кући док је њен партнер на послу. Домаћица је уствари жена која ради, али није плаћена за свој рад.

Како би изгледао данашњи прототип жене пожељне за брак?

- Не мислим да постоји прототип жене пожељне за брак, данас све зависи од тога у којој је мери мушкарац спреман да на равноправан начин учествује у одгајању деце и пословима везаним за домаћинство.

За шта савремена жена, што се тиче послова и бриге око куће, нема времена и због чега, шта јој то "краде" време?

- Данашњи начин живота, који је много убрзанији него раније, промењено радно време, као и прековремени рад, одузимају много више времена него што је то био случај у периоду када су наше мајке радиле. Такође, у великим градовима, време проведено у путу одузима много времена, као и ваннаставне активности које похађају деца.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ИЗРАЕЛ ЈЕ ЗАТЕЧЕН: Делије урадиле нешто што је мало ко очекивао