НОВА ИМУНО ТЕРАПИЈА: Обнавља баланс ћелија и "подмлађује" крв

Татјана Његомир

31. 03. 2024. у 10:01

НОВА имунотерапија делује тако што нарушава природни процес којим имунски систем временом постаје склон стварању једног типа ћелија.

НОВА ИМУНО ТЕРАПИЈА: Обнавља баланс ћелија и подмлађује крв

Фото Shutterstock

Студија на мишевима је важна потврда концепта, али је тренутно тешко измерити значај налаза. Даље истраживање је потребно да би се видело колико добро ова терапија пребацује имунски систем и млађе, ефикасније стање, пише Ливе Сциенце.

У новој студији, објављеној 27. марта у часопису Натуре, научници су развили терапију базирану на антителима која селективно циља и уништава мијелоидне ХСЦ, обнављајући тако баланс два типа ћелија и „подмлађујући“ крв.

Антитела се вежу за циљане ћелије и означе их за уништење од стране имунског система.

Аутори су убризгали терапију у мишеве старости 18-24 месеца, што је отприлике еквивалентно старости 56-69 година код људи.

Затим су екстраховали ХСЦ из мишева после третмана и анализирали их, откривајући мањи проценат мијелоидних ХСЦ него код нетретираних мишева исте старости.

Овај ефекат је трајао два месеца. Третирани мишеви су такође производили више неактивираних Т ћелија и зрелих Б ћелија. Ове ћелије могу формирати меморијске ћелије, које су директно укључене у имунски напад; у случају Б ћелија, оне могу формирати ћелије плазме које производе антитела.

- Видели смо не само скретање ка ћелијама укљученим у адаптивни имунитет, већ и смањење нивоа инфламаторних протеина, рекао је др Џејсон Рос са Станфордског универзитета.

Односно, истраживачи су код третираних мишева видели опадање нивоа прозапаљењског протеина ИЛ-1бета, који углавном производе мијелоидне ћелије.

Осам недеља након третмана, истраживачи су вакцинисали мишеве против вируса којем никад нису били изложени. Мишеви који су примили имунотерапију имали су боље имунске реакције на вакцинацију, производећи више Т ћелија против датог патогена.

Други експерти упозоравају да се не жури са закључцима. На пример, иако су истраживачи измерили промене у броју неактивираних Т ћелија, нису посматрали функцију органа који их прави – тимуса (грудне жлезде).

Такође су видели редукције само ИЛ-1бета, не и других

БОНУС ВИДЕО: ПОДКАСТ ДР НОВОСТИ: Низак раст није ствар естетике, упозорава педијатар др Косић

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

АЛ ХИЛАЛ БЕЗ МИТРОВИЋА ДАО ДЕВЕТ ГОЛОВА: Сергеј заблистао у победи за памћење (ВИДЕО)