ЖУДЊА ЗА СЛАТКИШИМА РЕЗУЛТАТ ПРОМЕНЕ У МОЗГУ: Зашто је зависност од шећера тешко излечива
ПОЗНАТО је да нас често уношење слаткиша у организам напросто нагони да га једемо још више, али недавно америчко истраживање разоткрило је начин на који навике "умрежавају" наш мозак.
Међу посебно занимљивим чињеницама истакла се она која потврђује да се неуронски сигнали "стани" и "крени" лако поништавају уобичајеном изложеношћу шећеру.
За разлику од зависности од дроге, зависност од шећера мења начин на који мозак контролише сигнале повезане са осећајем добијања награде или "притискања кочнице".
Жудња за шећером није само ствар апетита, већ резултат промена у мозгу, узрокованих најуобичајенијом дневном изложеношћу овом угљеном хидрату, која изазива зависност.
Ово је још један доказ да смо предуго потцењивали ефекте шећера, док је друго истраживање показало како фруктоза оштећује гене који "леже" у основи памћења.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)