СПОРТСКЕ АКТИВНОСТИ НА ОТВОРЕНОМ: Предности вожње тротинета у раном детињству

Бојана Јовановић

22. 03. 2024. у 10:39

Толико је постао популаран да га вози и старо и младо и то у најразличитијим приликама: рекреативно, на путу до школе, посла, пријатеља… Чини се да тротинет воле сви, па није ни чудо што и најмлађа деца желе да га возе.

СПОРТСКЕ АКТИВНОСТИ НА ОТВОРЕНОМ: Предности вожње тротинета у раном детињству

Фото Shutterstock

Толико је постао популаран да га вози и старо и младо и то у најразличитијим приликама: рекреативно, на путу до школе, посла, пријатеља… Чини се да тротинет воле сви, па није ни чудо што и најмлађа деца желе да га возе. Осим што су безбедни за малишане и представљају забаван начин за провођење времена напољу, корисни су и за развој моторичких способности и осећаја независности код њих. Навешћемо само неке од предности бављења овим спортом у најмлађем узрасту…

Обезбеђује довољно вежбања

Према подацима америчког Центра за превенцију и контролу болести само 24 одсто деце узраста од шест до 17 година проводи 60 минута дневно у физичкој активности, колико је препоручено од стране доктора. Као резултат тога, расте број деце са гојазношћу, дијабетесом и другим проблемима везаним за тежину. Подстицање малишана да вежба сваког дана је важно, али није увек лако у нашем дигитално примамљивом свету телевизора, рачунара и таблета. Зато ће им вожња тротинета на природан начин ограничити време проведено испред екрана, а притом то неће доживљавати као напор већ као забаву.

Помаже развоју моторичких способности

За учење вожње тротинета потребна је и фина и груба моторика. Дете ће морати да се одгурне од тла ногама, држи леђа стабилна и права и да истовремено ухвати волан. Свака активност у којој малишан користи своје тело на специфичан начин може бити алатка помоћу које ће развити јаче и координисаније моторичке вештине. Потом ће наставити да их користи на друге начине, кроз бављење спортом, обављање кућних послова, чак и у унапређењу начина писања.

Јача самопоуздање

Колико пута сте чули од свог детета да не уме само да се обује, пресвуче, среди играчке? Док постоји много тога што они заиста и не могу, има ствари које малени умеју, уз вашу подршку. Учење вожње тротинета може да им буде први степеник у схватању тога за шта су све способни, јачајући им самопоуздање. Врло је вероватно да ће потом постати самосталнији и у обављању других активности, попут облачења и припреме једноставног доручка.

Олакшава одржавање равнотеже

Малишани често падају јер немају довољно развијен осећај за равнотежу. Овај спорт подразумева држање усправног тела током управљања, координацију покрета руку и очију и посматрање околине. Уз то, дете ће морати да избегава препреке и вежба кочење. Све ово знатно ће му помоћи у развијању одржавања равнотеже.

Боравак напољу

Студије показују да деца која проводе време на отвореном боље спавају, осећају се срећније... Такође, имају користи од већег нивоа витамина Д у крви, као и побољшане концентрације, а поједина чак и боље виде од оних која мање бораве напољу. Вожња тротинета им може бити толико забавна да ће вас свакодневно запиткивати када могу напоље да би се возикала. Уз то, увек можете спаковати тротинет у гепек аутомобила или аутобус и понети га са собом где год идете, па и у неку досадну посету код одраслих.

Припрема за управљање бициклом

Као и за вожњу тротинета, и за управљање бициклом потребне су равнотежа, координација руку и очију и грубе и фине моторичке способности. Зато ће дете много лакше научити да вози бицикл ако је претходно савладало управљање тротинетом.

Уколико сте одлучили да вашем наследнику купите тротинет, позабавите се и његовом безбедношћу током вожње. Било би добро да му набавите кацигу, научите га основним правилима саобраћаја (попут значаја црвеног и зеленог светла и пешачког прелаза). Обратите пажњу и на обућу. Ако дете носи патике на пертлање обавезно пертле увуците унутра, да се случајно не би одвезале током вожње и уплеле у точак. Ђон би требало да се не клиза. Пре сваког изласка напоље са тротинетом преслишајте малишана која су правила вожње и затим опуштено уживајте гледајући га кроз прозор како крстари на свом двоточкашу, освајајући пространства, слободу и самопоуздање.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ВЕЛИКА ЧАСТ: Душан Мандић кандидат за најбољег ватерполисту Европе