НЕОБИЧНИ РЕЗУЛТАТИ СТУДИЈЕ: Како боја очију утиче на способност читања

Бојана Јовановић

13. 03. 2024. у 16:10

Према новој студији објављеној на bioRxiv-у, веб сајту који објављује студије пре него што су рецензиране, на нашу способност читања може утицати количина меланина коју имамо у очима.

НЕОБИЧНИ РЕЗУЛТАТИ СТУДИЈЕ: Како боја очију утиче на способност читања

Фото Shutterstock

Према новој студији објављеној на bioRxiv-у, веб сајту који објављује студије пре него што су рецензиране, на нашу способност читања може утицати количина меланина коју имамо у очима. У прелиминарном експерименту, Кјоко Јамагучи, професор биолошких и еколошких наука на Универзитету Џон Мурс у Ливерпулу, и њена ученица, Фејт Ерин Каин, поставиле су за циљ да утврде да ли постоји директна корелација између боје нечијих дужица и способности читања, у одређеним условима осветљења.

Студија је укључивала 39 одраслих особа европског порекла од којих су 25 имале плаве очи, а 14 смеђе и „микс“ оних са наочарима и контактним сочивима. Учесници су завршили основни тест ока у трајању од 30 секунди током којег су били изложени повећаним нивоима осветљености и добили задатак да читају кодове приказане на зиду у различитим степенима слабог осветљења. Док они са плавим очима могу имати већу осетљивост на сунчеву и јаку вештачку светлост - као што је екран рачунара или флуоресцентно осветљење - испоставило се да имају благу предност у слабо осветљеним ситуацијама. Доказано је да плавооки могу адекватније да прочитају тест кода у тамнијим условима у поређењу са онима који имају смеђе очи.

БОНУС ВИДЕО -  ДР Новости: Када треба почети са анти-аге рутином

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру