РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА КАЖУ: Игра напољу усрећује и гради самопоуздање код деце

Бојана Јовановић

07. 03. 2024. у 08:13

ТЕХНОЛОШКЕ новотарије привлаче најмлађе као магнет, држе их опчињенима док гледају у екране најразличитијих величина, губећи представу о утрошеном времену и реалности.

РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА КАЖУ: Игра напољу усрећује и гради самопоуздање код деце

Фото: Shutterstock

Самим тим, деца све чешће време проводе унутра уместо напољу, отуђујући се на тај начин од природе и игре, онакве каква би заиста и требало да буде. Према недавном америчком истраживању просечно дете из њихове земље проведе око четири до седам минута дневно играјући се напољу, и више од седам сати у току дана испред екрана. Не верујемо да је ситуација код нас много боља. Зато, хајде да видимо које су неке од предности дечјег боравка напољу:

Провођење времена на отвореном није само пријатно, већ је и неопходно. Многи истраживачи слажу се са тим да су деца која се играју напољу срећнија, боља у обраћању пажње и мање анксиозна од малишана који проводе више времена у затвореном простору. Уз то, боравак у природи може да изгради њихово самопоуздање.

Фото Shutterstock

Сама по себи, природа је много мање структурисана од већине врста игара у затвореном простору, па малишани могу да бирају на који начин ће комуницирати са светом око себе. То им даје прилику да планирају сопствене поступке и подстиче њихову креативност и машту. Такође, боравак на отвореном може их научити одговорности.

На пример, ако су задужени за заливање биљке, брзо ће усвојити чињеницу да морају да се брину о живим бићима да би их одржали у животу.

Оно што је можда и најбоље у свему је што само провођење времена напољу физички покреће децу. Без обзира на то шта раде док су у природи, углавном је у то укључено више телесних активности него да седе на каучу. Не само да је свака физичка вежба добра за изградњу дечјих тела, већ их чини и знатно фокусиранијима.

Фото Shutterstock

Ово је посебно корисно за децу са АДХД синдромом, односно хиперактивну. Као шлаг на торти долази податак да је доказано како боравак у природи помаже најмлађима да буду под мањим стресом. Тако да – лопту или лутку у шаке, другара за руку и – играјте се децо, док још можете.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕБО НАТО-А ОТВОРЕНО ЗА РУСКЕ ДРОНОВЕ: Румунски Ф-16 нису смели да оборе шахид из бизарног разлога

НЕБО НАТО-А ОТВОРЕНО ЗА РУСКЕ ДРОНОВЕ: Румунски Ф-16 нису смели да оборе "шахид" из бизарног разлога

ЛОВЦИ румунског ваздухопловства Ф-16 успешно су пресрели руски дрон са експлозивом који је нарушио ваздушни простор НАТО-а током недавног напада Кремља на Украјину, али пилотима није било дозвољено да оборе беспилотну, роботску летелицу јер би то било илегално према румунском државном закону, наводи се у званичним изјавама и новинским извештајима, пише Кијев пост.

11. 09. 2024. у 20:59

Коментари (0)

НЕБО НАТО-А ОТВОРЕНО ЗА РУСКЕ ДРОНОВЕ: Румунски Ф-16 нису смели да оборе шахид из бизарног разлога