МОЋ ВЕШТАЧКЕ ИНТЕИГЕНЦИЈЕ: АИ затвара 75 милиона радних места, али и отвара 133 милиона нових

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

27. 02. 2024. у 17:41

ЧАК 75 милиона радних места у свету нестаће услед брзог развоја вештачке интелигенције, али ће се захваљујући њој отворити 133 милиона нових.

МОЋ ВЕШТАЧКЕ ИНТЕИГЕНЦИЈЕ: АИ затвара 75 милиона радних места, али и отвара 133 милиона нових

Foto: JutjubPrintscreen

Стручњаци сматрају да је разумевање једноставних и комплексних питања већ на страни вештачке интелигенције у односу на разумевање просечне особе.

Потреба за стручњацима у области вештачке интелигенције, аналитике и информатике расте и верује се да ће вештачка интелигенција изменити многе аспекте у привреди и свакодневном животу, почев од медицине и пољопривреде до филмске и музичке индустрије, речено је на панелу "Моћ вештачке интелигенције - перцепција и стварност" у организацији недељника НИН.

Професор Екелектротехничког факултета у Београду Бошко Николић рекао је на панелу, у хотелу Хилтон, да индустрија и образовање могу доживети аутоматизацију захваљујући вештачкој интелигенцији.

-Чини ми се да највећи помак, посебно у нашем окружењу, можемо да направимо у области индустрије, почев од електродистрибуције, казао је Николић.

Како је навео, вештачка интелигенција може да унапреди образовни систем путем персонализованог учења односно прилагођавања образовања афинитетима и достигнутом нивоу знања ученика.

-Може да помогне донекле протоку документа и разумевања документа где је можда људска комуникација уско грло и где долази до проблема, рекао је Николић.

Нагласио је да се то односи на рационалне системе који имају понављајуће операције.

Када је реч о томе колико су људи спремни да прихвате вештачку интелигенцију, директор сектора за податке, аналитику и интелигентну аутоматизацију пословних процеса у Телекому Србије Синиша Арсић рекао је да они користе интерне податке како би направили решења која омогућавају аутоматизацију одређених процеса.

-Када позовете наш контакт центар, први додир са вама је АИ. Он суштински слуша шта му причате и са високим процентом тачности погађа шта вам је заиста потребно, да ли хоћете да активирати неку услугу или сте незадовољни нама као оператером, истакао је Арсић.

Како је навео, главни изазов у креирању апликативних решења заснованих на вештачкој интелигенцији односи се на обраду података корисника, њихових интеракција и понашања, што је шкакљива тема.

-То је један изазов који ће морати да се превазиђе да бисмо били у стању да што боље ослушкујемо потребе корисника и да им креирамо нешто што је потпуно засновано, односно персонализовано, према њиховим потребама. То је потребно ако неко домаћинство, рецимо, жели спортски садржај који у потпуности њима одговара, ако не желе да их у току радног времена узнемиравају или уколико желе да се обраћамо само глави породице, казао је Арсић на панелу "Моћ вештачке интелигенције - перцепција и стварност".

Према подацима Fortune Business Insights, глобално тржиште вештачке интелигенције 2023. године завршило је са 510 милијарди долара вредности, а почетак 2024. акције компанија у вези са развојем ове технологије доживеле су процват на берзама.

Тренутни лидер у производњи хардвера за АИ, Нвидиа, оборила је рекорд Волстрита.

На дан када су представили резултате пословања за 2023. вредност компаније је скочила за 277 милијарди долара.

Европска унија је пре два месеца постигла историјски споразум о сету закона који регулишу вештачку интелигенцију, а велики језички модели, као што је чет ГПТ, данас су њени симболи.

Чету ГПТ било је потребно само пет дана да достигне милион корисника.

sputnikportal.rs

БОНУС ВИДЕО - РУСИ УНИШТИЛИ ПРВИ АБРАМС: Амерички тенк у пламену

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности