РОДИТЕЉСТВО И ЕКОЛОГИЈА: Подстакните малишане да брину о природи

Бојана Јовановић

20. 02. 2024. у 18:40

НИЈЕ тајна да на младима свет остаје. Међутим, тајна је какав ће им то свет остати. Имајући ово на уму требало би да водимо рачуна о томе шта ћемо им оставити у аманет, али и да их, од малих ногу, учимо како да сачувају тај исти свет за себе, и од себе. Екологија не би требало да буде страна реч вашем детету, а брига о природи би морала да се подразумева као нешто свакодневно и природно, попут дисања.

РОДИТЕЉСТВО И ЕКОЛОГИЈА: Подстакните малишане да брину о природи

Фото Shutterstock

Много је начина на које можете утицати на то да вашем наследнику уђе у навику брига о планети, чак и када је толико мали да не може сам да схвати шта то заправо значи. Својим примером и заједничким активностима, које лако можете осмислити у стилу игре, освестићете га еколошки, кроз забаву, а да тога не буде ни свестан. Мало помало, добре навике вашег детета утицаће на бољитак целог окружења у ком живи, а врло често подстаћи и његове другаре да се на исти начин понашају. Једном када се покрене тај ланац пажње и доброте, само ће се продужавати и расти постати толико велики да њиме можемо обгрлити планету и сачувати је од пропасти. Но, важно је почети.

Период пред нама идеалан је за прве кораке у овом смеру. Уколико имате новогодишњу јелку са бусеном, када прођу празници изађите напоље са својим малишаном и засадите је испред куће, или већ на неки погодан терен за то, где ћете после моћи да пратите њен раст и напредак. Заливајте је кад је потребно, окопавајте, додирните у пролазу уз неки, само ваш, поздрав, попут, рецимо: „Мила јело расти ми весело“. Вашем малишану урезаће се у најлепше сећање све везано за овај догађај, од заједничког сађења до поздрава који се римује, па ће пожелети сличне акције да спроводи често. Идите заједно у шетњу, подучавајте га врстама дрвећа, указујте му на то како би требало а како не да се опходи према њему. Тако никада неће израсти у једно од оне деце која из обести ломе дрвеће, већ ће, ако буде био довољно храбар и велики, умети и да стане у заштиту неког четинара или брезе.

Учите га о значају вода, али и томе како се беспотребно и нештедимице расипају, док на многим местима на Земљи људи уопште немају воду за пиће. Поведите га до реке, језера, причајте му о њиховом пореклу и току, где извиру и увиру, сликовито му дочарајте свако од тих места, па их код куће пронађите на мапи и заокружите. На тај начин ће их дете заволети и сместити, визуелно, у неки предео који ће потом лакше препознати кад одрасте и почне да користи мапе. Онда пређите на други део „обуке“ везан за очување воде – перите заједно зубе тако што ћете себи и свом малишану најпре сипати воду у „специјалну“ чашу предвиђену за то. Украсите чашу сликама омиљених јунака вашег детета или је заједно осликајте, тако да је са радошћу користи. Лако ће онда усвојити да би зубе након прања требало да испира само водом из те чаше, док је славина затворена све време током прања. На тај начин неће силне литре воде истећи беспотребно у одвод лавабоа, а најмлађима ће овај сегмент одржавања хигијене постати занимљивији.

Приближите детету појам рециклаже. Реците му да рециклажа не мора бити гњаважа. Код куће одлажите употребљене пластичне амбалаже у кесе намењене само за пластични отпад, које ћете потом, заједно, однети и бацити у најближу канту за рециклажу. Забавите се „смањивањем“ флаша тако што ћете им скинути чепове, спљоштити их шакама, и онда их поново затворити поклопцем. Неће моћи више да „нарасту“, заузеће много мање места у отпаду, а вашем детету ће бити сјајно што може само, без много муке, да „смањи“ флашу било које величине. Говорите му колико је времена потребно да би се нешто од отпада разградило у природи, од жваке, папирне марамице, лопте и нечег што му је блиско, до нових појмова које ћете успут, у разговору, увести. Затим упоредите то време са дужином људског животног века и извуците паралелу на занимљив и упечатљив, а не сувопаран начин, који ће лако прихватити. Сигурни смо да касније ваше дете неће бацати на под отпатке.

Било би добро да пронађете времена и воље да барем једном месечно направите породичну акцију чишћења, негде у природи. Опремите се заштитним рукавицама у боји, да би вашем малишану све било још веселије и пријемчивије, посебном одећом баш за ту намену, понесите велике црне кесе за ђубре и, педаљ по педаљ, уклањајте ђубре из омиљеног парка вашег детета, са шеталишта, тротоара, из дворишта вртића и школа, пољана на којима се игра. Ако имате пса, током шетње стално скрећите пажњу детету колико је важно да кесицом покупите иза њега када обави велику нужду и баците је у контејнер или оближњу канту за ђубре.

Обратите пажњу детету и на прекомерно трошење електричне енергије. Научите га да гаси светло за собом тако што ће за свако гашење добити пољубац или пола минута више за бављење неком активношћу коју воли, а коју сте му временски ограничили. Покажите му соларне панеле у природи и објасните му да су они као „вештачки“ сунцокрети који дању упијају сунчеву енергију и онда је могу дистрибуирати у виду струје. Ветрењаче су такође добар и сликовит пример, као и воденице. Примера је много и свуда су око нас, само их потражите...

Ум малишана је невин, велики и отворен попут падобрана. Дајте све од себе да га обасипате важним и корисним информацијама, уз занимљиве „показне вежбе“, и затим стрпљиво сачекајте да вас, кад мало одрасте, сам увери у то да је овај свет направио бољим местом за живот.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ОСТВАРИЛИ СМО ЦИЉ, ПОБЕДИЛИ СМО: Филип Петрушев задовољан после победе над Данцима