НЕГДЕ ЈЕ ЗАБРАЊЕН ПЕШКИР, А НЕГДЕ СЕЛФИ: Водите рачуна ако посећујете ове дестинације, због једне грешке може вас све скупо коштати

Новости онлине

09. 01. 2024. у 21:15

ОВА година нам је показала да људи не желе да седе између своја четири зида, а туризам је доживео велики бум. Неке популарне дестинације су буквално преплављене туристима па су неки одлучили да уведу одређена правила као облик одбране од претераног туризма..

НЕГДЕ ЈЕ ЗАБРАЊЕН ПЕШКИР, А НЕГДЕ СЕЛФИ: Водите рачуна ако посећујете ове дестинације, због једне грешке може вас све скупо коштати

Фото Pixabay free images

Неки потези су се чинили очекиваним и сасвим у реду: броја крузера је смањен, број посетилаца је ограничен, а износи туристичких такси су повећани. Међутим, донета су нека правила и која нам звуче у најмању руку - чудно.

Без пешкира на плажи

За туристе који су овог лета похрлили на познате плаже италијанске Сардиније, власти су донеле низ прописа. То укључује ограничавање броја посетилаца и увођење временских ограничења. Али плажа Пелоса на западној обали, популарна због комбинације ситног белог песка и плитке тиркизне воде, увела је забрану ношења пешкира. Наиме, дозвољено је да се лежи на простирки јер она задржава мање песка.

Чувена плажа Спјађа Роса на Сардинији је потпуно затворена за туристе у 2023. години - за ходање по њој платићете казну 500 евра а чак 3.500 евра ако будете ухваћени да крадете песак. Туристима је дозвољено да је посматрају са брода.

Казна од пет цифара за пуштање музике

Посетиоци португалских плажа упозорени су да би због прегласног пуштања музике могли да буду кажњени и до 36.000 евра. Национална поморска управа (АМН) забранила је преносне звучнике који емитују гласну музику која би могла да узнемирава локалне становнике и туристе.

АМН-ов пропис за плажуи такође забрањује играње лоптом ван за то одређених места, камповање изван кампова и паљење ватре.

Опрезно са селфијима

Портофино, мали приморски град на италијанској ривијери, изузетно је популаран међу туристима, што доводи до неизбежног узнемиравања локалног становништва. Нарочито лети то значи прилив посетилаца који позирају за селфије, блокирају стазе и путеве.  У циљу борбе против овога, градоначелник Портофина увео је зоне забране стајања током летњих месеци ове године. Свако ко ухваћен да предуго позира за селфи на обали између 10.30 и 18 часова ризикује казну од 270 евра.

Ограда против фотографисања

Сматра се да је задивљујућа позадина града Халштата у аустријским планинама инспирисала популарни Дизнијев цртани филм "Фрозен". Имајући то у виду, ову дестинацију сваке године посети више од милион туриста, а многи желе да направе селфи са чувеним погледом. Ове године, становници града су постали толико фрустрирани да су подигли ограду како би спречили посетиоце да фотографишу крајолик. Ипак је касније уклоњена након бурних реакција на друштвеним мрежама, али се веровало да ће баријера спречити људе да се окупљају на популарном месту за селфије и узнемиравати становнике стварањем превише буке.

Лажни знаци упозорења за странце

Колико далеко су спремни да оду, па чак и слажу, показали су Шпанци који су на плажама широм Мајорке поставили, ни мање ни више него лажне знакове упозорења.

Неки плакати упозоравали су на "опасне медузе", "камење које се обрушава" или да је морска воду загађена канализацијом. Други су рекли да је плажа затворена постављањем знака "забрањено купање". 

Међутим, оставили су и неколико малих редова текста на каталонском који откривају да упозорења нису била стварна. Објаснили су да "није проблем клизиште, већ масовни туризам" или да је "плажа отворена, осим за странце и медузе".

БОНУС ВИДЕО: ITALIJANI I TURISTI POHRLILI NA FONTANE - Ovo je njihov način rashlađivanja

(24седам)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

МВП бy Моззарт Спорт: Велики избор најбољих спортиста Србије!