ВЕЛИКО ОТКРИЋЕ ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ: Решена мистерија Рафаеловог ремек-дела

Novosti online

22. 12. 2023. у 00:00

ЗА дело "Мадона до руже", где су приказани Марија, Јосиф и беба Исус, заједно са Јованом Крститељем као дететом, годинама се веровало да је Рафаелова слика, све док се три века након настанка дела нису појавиле сумње да је у изради слике учествовао још неко, преноси "Гардијан".

ВЕЛИКО ОТКРИЋЕ ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ: Решена мистерија Рафаеловог ремек-дела

Фото Wikimedia Commons/Public Domain

Стручњаци су претпостављали да се рад могао приписати Рафаеловој радионици, да Јосиф на слици не делује као да је био приоритет и да није могуће да га је насликао мајстор попут Рафаела. Постојало је и веровање да је доњи део слике, на коме се налази ружа, насликао други уметник. С друге стране, у Шпанији (где је слика изложена у Мадриду) се одувек веровало да је Рафаело једини аутор.

Међутим, систем вештачке интелигенције развијене у Бредфорду је донео коначан одговор на ово питање: већину слике је израдио Рафаело, Јосифово лице је урадио неко други, а доњу половину слике је "највероватније" такође урадио Рафаело.

 

КАКО ДИГИТАЛНИ АЛГОРИТАМ МОЖЕ ДА ПРЕПОЗНА АУТОРА СЛИКЕ

-Користили смо аутентичне Рафаелове слике како бисмо тренирали компјутер да препознаје његов стил, све до најситнијег детаља, као што су потез четкице, палете боја, сенчење и сваки други аспект. Компјутер види много дубље него људско око, до микроскопског нивоа, истакао је професор Хасан Угаил, директор Центра за визуелно рачунарство и интелигентне системе Универзитета у Бредфорду.

Фото Wikimedia Commons/Public Domain

Мадона од Руже дело Рафаела Сантија

Програм је у првим круговима анализе утврдио да је око 60 одсто слике сигурно насликао Рафаело, па је кроз детаљније скенирање закључено да се његов "рукопис" не препознаје у пределу око Јосифовог лица.

Алгоритам је у потпуности развио професор Угаил, који каже да AИ може да препозна аутентични Рафаелов рад са 98 одсто прецизности. Ово није први пут да је професор успео да утврди порекло уметничког дела помоћу коришћења вештачке интелигенције, али је напоменуо да историчари уметности често немају поверења у његов систем, јер он нема искуства у свету уметности.

-Мислим да осећају страх и да верују да смо наивни, као да не знамо шта радимо... Процес идентификовања дела укључују много аспеката, као што су пигменти, стање у коме се налази и многи други. Овакав софтвер може бити врста алата који помаже у овом процесу, закључио је.

Додао је и да не верује да ће дигитални системи да замене људе, али да би било добро да историчари уметности прихвате AИ како би је користили у будућим истраживањима.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

ТУРНЕЈА ЈК У МИНУСУ Нема ништа од зараде: Уложила сам све што сам стекла за 30 година, зато сам са фановима у плусу