ВЕЛИКО ОТКРИЋЕ ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ: Решена мистерија Рафаеловог ремек-дела
ЗА дело "Мадона до руже", где су приказани Марија, Јосиф и беба Исус, заједно са Јованом Крститељем као дететом, годинама се веровало да је Рафаелова слика, све док се три века након настанка дела нису појавиле сумње да је у изради слике учествовао још неко, преноси "Гардијан".
Стручњаци су претпостављали да се рад могао приписати Рафаеловој радионици, да Јосиф на слици не делује као да је био приоритет и да није могуће да га је насликао мајстор попут Рафаела. Постојало је и веровање да је доњи део слике, на коме се налази ружа, насликао други уметник. С друге стране, у Шпанији (где је слика изложена у Мадриду) се одувек веровало да је Рафаело једини аутор.
Међутим, систем вештачке интелигенције развијене у Бредфорду је донео коначан одговор на ово питање: већину слике је израдио Рафаело, Јосифово лице је урадио неко други, а доњу половину слике је "највероватније" такође урадио Рафаело.
КАКО ДИГИТАЛНИ АЛГОРИТАМ МОЖЕ ДА ПРЕПОЗНА АУТОРА СЛИКЕ
-Користили смо аутентичне Рафаелове слике како бисмо тренирали компјутер да препознаје његов стил, све до најситнијег детаља, као што су потез четкице, палете боја, сенчење и сваки други аспект. Компјутер види много дубље него људско око, до микроскопског нивоа, истакао је професор Хасан Угаил, директор Центра за визуелно рачунарство и интелигентне системе Универзитета у Бредфорду.
Програм је у првим круговима анализе утврдио да је око 60 одсто слике сигурно насликао Рафаело, па је кроз детаљније скенирање закључено да се његов "рукопис" не препознаје у пределу око Јосифовог лица.
Алгоритам је у потпуности развио професор Угаил, који каже да AИ може да препозна аутентични Рафаелов рад са 98 одсто прецизности. Ово није први пут да је професор успео да утврди порекло уметничког дела помоћу коришћења вештачке интелигенције, али је напоменуо да историчари уметности често немају поверења у његов систем, јер он нема искуства у свету уметности.
-Мислим да осећају страх и да верују да смо наивни, као да не знамо шта радимо... Процес идентификовања дела укључују много аспеката, као што су пигменти, стање у коме се налази и многи други. Овакав софтвер може бити врста алата који помаже у овом процесу, закључио је.
Додао је и да не верује да ће дигитални системи да замене људе, али да би било добро да историчари уметности прихвате AИ како би је користили у будућим истраживањима.
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике
Препоручујемо
ФРАНУЦУСКИ СТАРТАП МИСТРАЛ АИ: Прикупио 385 милиона евра свежег капитала
11. 12. 2023. у 16:25
ПРЕГОВАРАЧИ ЕУ: Постигнут договор о првим свеобухватним правилима за АИ
09. 12. 2023. у 00:51
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)