НАУЧНИЦИ СУ УЗГОЈИЛИ СУПЕРКРАВУ: Производи 20 пута више млека и отпорна је на врућине и болести

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

07. 11. 2023. у 00:08

ПЕТ генерација укрштања резултирало је стоком способном да произведе 10 литара млека дневно.

НАУЧНИЦИ СУ УЗГОЈИЛИ СУПЕРКРАВУ: Производи 20 пута више млека и отпорна је на врућине и болести

Фото Shutterstock

Истраживачи са Универзитета Илиноис Урбана-Шампеин укрштањем су добили високомлечну краву која је отпорна на климатске услове. Такве краве могле би значајно да повећају производњу млека за танзанијске фармере, потенцијално трансформишући локалну пољопривреду и безбедност хране.

Тим научника тврди да је спреман да испоручи расу крава која ће производити 20 пута више млека од аутохтоних раса. Истраживање објављено у часопису „Анимал Фронтиерс“ објашњава како је укрштена раса холштајн, позната по производњи млека, с расом џерси, отпорном на топлоту, сушу и болести које преноси аутохтона раса гир.

Пет генерација укрштања дало је говеда која су способна да дају 10 литара млека дневно, што је више од просечног приноса од пола литра, аутохтоних говеда. Након што су прва таква телад узгојена у САД, вођа пројекта Мет Вилер спреман је да донесе ембрионе у Танзанију.

-Високомлечни гироландоси (укрштања холштајна и гира) уобичајени су у Бразилу, али се не могу извозити у већину других земаља због тамошњих ендемских болести, рекао је Вилер, пише „SciTechDaily“.

Вилеров тим планира да имплантира 100 холштајн-гир и џерси-гир ембриона у аутохтона говеда на два места у Танзанији. Добијена телад ће се осеменити током неколико узастопних генерација како би се створила „чиста синтетичка“ говеда са пет осмина холштајн или џерси генетике и три осмине гир генетике.

„Када се генетика успостави у односу пет осмина/три осмине, телад из узастопних парења ће задржати исти генетски однос. У земљама у развоју то је изазовно јер постоји могућност да се крава пари с биком који се налази неколико домаћинстава даље, па такво парење губи на ефекту“, објаснио је научник.

Вилеров тим, укључујући коаутора студије Мозеса Оле-Неселеа из Организације за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО), одржао је први онлајн курс о технологији потпомогнуте репродукције код говеда уз учешће 12 Танзанијаца.

-Било је важно да почнемо да обучавамо прву групу ветеринара и студената да усвоје технологију, да када стигнемо, то не буде непознаница. Влада Танзаније жели ову обуку и размену студената, ми ћемо наставити да улажемо у овај програм све док буде потребно, закључио је Вилер.

sputnikportal.rs

БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру