БЛАГО И ТАЈНЕ ПОТОНУЛОГ ГРАДА: Нова открића код обала Египта (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

20. 09. 2023. у 22:54

ЕВРОПСКИ институт за подводну археологију (ИЕАСМ) саопштио је да су археолози на подручју потонулог храма у близини египатске обале Средоземног мора открили нова блага и тајне.

БЛАГО И ТАЈНЕ ПОТОНУЛОГ ГРАДА: Нова открића код обала Египта (ВИДЕО)

Фото: Free Images Pixabay

Француски поморски археолог Франк Годио и његове колеге дошли су до открића на месту где се налазио храм бога Амона у древном лучком граду Тонис-Хераклион у заливу Абукир.

Тим је истраживао јужни канал града, где су се великии камени блокови из древног храма урушили током катаклизме која се догодила средином другог века пре нове ере. Институт наводи да су у храму бога Амона фараони примали своје титуле моћи које стичу као краљеви од врховног бога староегипатског пантеона.

СРЕБРО, ЗЛАТНИ НАКИТ, ПОСУДЕ С ПАРФЕМИМА...

„Археолози су пронашли драгоцене предмете из ризнице храма, попут сребрних ритуалних инструмената, златног накита и посуда од алабастера у којима су се држали парфеми или уља. Ови проналасци сведоче о богатству овог светилишта и побожности некадашњих становника лучког града“, наводи ИЕАСМ, преноси „Индекс“.

Током истраживања, која спроводе Годиов тим и Одељење за подводну археологију министарства туризма и антиквитета Египта, откривене подземне структуре су подупрте врло добро очуваним дрвеним стубовима и гредама које датирају из 5. века пре нове ере. Источно од Амоновог храма, археолози су пронашли грчко светилиште посвећено Афродити с бронзаним и керамичким предметима.

ПОТОНУЛИ ГРАД ОТКРИВЕН 2000. ГОДИНЕ

„То показује да су Грци, који су за време фараона из династије Саите (664.-525. п.н.е.) смели да се населе и тргују у граду, имали храмове посвећене својим боговима“, додаје институт.

Остаци Тонис-Хераклиона су сада потопљени испод површине мора, седам километара од садашње обале Египта. Град је вековима био највећа египатска лука на Медитерану пре него што је Александар Велики основао Александрију.

Због подизања нивоа мора и потреса праћених високим плимским таласима потопљен је део делте Нила од 110 квадратних километара, заједно са Тонис-Хераклионом. ИЕАСМ је овај величанствени древни град под морем открио 2000. године.

sputnikportal.rs

БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЖЕ ДА БУДЕ У ПРВИХ 10 НА СВЕТУ“: Велике речи славне тенисерке о Српкињи