НАУЧНИЦИ ШОКИРАЛИ НОВИМ МОДЕЛОМ КОСМОЛОГИЈЕ: Да ли је свемир дупло старији него што се мислило
СВЕМИР би могао да буде двоструко старији него што се до сада процењивало, показује нова студија научника са Универзитета у Отави, у Канади. Она баца сумњу на доминанти модел космологије и баца ново светло на такозвани „проблем немогућих раних галаксија“, наводи се у саопштењу Универзитета у Отави.
- Наш нови модел продужава формацију галаксија неколико милијарди година, па то значи да би свемир могао да буде стар 26,7 милијарди година, а не 13,7 милијарди, како се тренутно процењује – рекао је Раџиндра Гапта, аутор студије и професор физике на Научном факултету Универзитета у Отави, пише у саопштењу.
Годинама, астрономи и физичари прорачунавају старост свемира мерећи време прошло од Великог праска и проучавањем најстаријих звезда засновано на црвеном помаку светла које стиже из удаљених галаксија. Коришћењем модела Ламбда - ЦДМ подударности, старост свемира је 2021. процењена на 13,797 милијарди година.
Међутим, многи научници били су збуњени постојањем звезда као што је она названа Метузалем (ХД 140283), која је деловала старије од процењене старости свемира, као и открићем раних галаксија у развијеном стању у време када то не би требало да је могуће, у чему је значајан рад свемирског телескопа „Џејмс Веб“. Ове галаксије, које су постојале само 300 милиона година након Великог праска, биле су зреле, са масом за чији је развој потребно више милијарди година космичке еволуције. Додатна мистерија је то што су биле изненађујуће мале.
Према теорији Фрица Цвикија црвени помак светла из далеких галаксија је последица постепеног губитка енергије фотона на великим космичким растојањима. Ипак, многи мисле да то није у складу са новим открићима. Гапта верује да „ако дозволимо да ова теорија постоји са теоријом о ширењу свемира, она је могуће тумачити црвени помак као хибридни феномен, а не само последицу ширења“.
Гапта је представио и идеју развоја константи спајања, у складу са хипотезом Пола Дирака. Константе спајања су основне константе физике које су задужене за интеракције између честица. Ако им се омогућава да се развијају, временски оквир за формирање раних галаксија могао би да буде померен са неколико милиона на неколико милијарди година..
(Телеграф)
БОНУС ВИДЕО:
ИНДИЈА ПРЕМАШИЛА КИНУ ПРЕМА БРОЈУ СТАНОВНИКА: Велика забринутост у Њу Делхију
Препоручујемо
СОФИЈА, ДУЊА, ЛУКА, ЛАЗАР... Ово су најпопуларнија имена у Србији у 2022. години
12. 07. 2023. у 12:04
ПРОЈЕКАТ ОД ИСТОРИЈСКОГ ЗНАЧАЈА: Ускоро ће се знати лица свих лобања на Ћеле-кули
12. 07. 2023. у 10:14
ОЧАРАЛА ГА СА ТРИБИНА: Новак поделио Јеленину фотку - заљубљен до ушију (ФОТО)
12. 07. 2023. у 08:01
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)