КАКО ЗВУЧИ ТИШИНА? Научно истраживање разоткрило тајну коју је наш мозак крио
ТИШИНА није само одсутност звука, већ нешто што наш мозак активно обрађује, показала је најновија студија.
Традиционално се веровало да је тишина само одсутност буке, што указује на тихо окружење. Међутим, научници су пронашли доказе који сугеришу да тишину мозак активно перципира. То откриће потенцијално би могло да објасни зашто смо склони да придајемо значајну пажњу тренуцима тишине, као што су неугодне паузе у разговорима, или напети размаци између удара грмљавине.
Студија, која је укључивала седам експеримената с отприлике 1000 учесника, открила је да се ум може преварити триковима који укључују звук и тишину на сличне начине.
На пример, ако се некоме прикаже континуирани електронички тон или два одвојена тона истог укупног трајања, његов мозак ће погрешно перципирати да један тон траје дуже.
Слично томе, појединци у студији перципирали су континуирану тишину као дужу од две одвојене тишине, што указује на то да мозак обрађује апсолутну тишину на начин сличан звуку.
Ипак постоји истина у изразу "звук тишине"
Др Чаз Фаестон, виши аутор студије са Уни верзитету Џон Хопкинс, коментирисао је интригантност најновијег открића.
"Један од разлога зашто је фраза 'звук тишине' тако уверљива је то што је парадоксална. Тишина је одсутност звука. Али ови резултати сугеришу да чујемо тишину као што чујемо звук, тако да постоји истина у изразу звук тишине", рекао је.
Како би то додатно истражили, научници су спровели експерименте у којима су учесници били изложени једнострукој и двострукој тишини усред различитих позадинских звукова, као што су воз, жамор у ресторану, жамор на пијаци и на игралишту. Када су замољени да упореде трајања, појединци су процењивали да једна тишина траје дуже од две одвојене тишине, слично њиховој перцепцији звукова.
Значајно је да је перцепција тишине била појачана када се појавила између других звукова. У свакодневном животу потпуна тишина је ретка, јер је свет око нас испуњен разним звуковима. Како би посматрали реакције људи када одређени звук престане, научници су истовремено пуштали високи тон оргуља и тихо брундање мотора, повремено утишавајући један од звукова. Занимљиво, кад је неочекивани звук престао, појединци су га перципирали као да је остао тих дуже време у поређењу с оним кад је очекивани звук нестао.
Те различите аудио илузије показују колико је дубоко укорењена наша способност да опажамо тишину, преноси портал Зимо.
sputnikportal.rs
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)