ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА ИЛИ ВЕЛИКА ОПАСНОСТ: Ко све може да посети олупину Титаника? (ВИДЕО)
OCEANGATE је током претходне две године спроводио успешне експедиције до олупине Титаника и назад. А како је све почело?
Потребно је осам сати и 250.000 долара да се стигне до онога што је остало од Р. М. С. Титаника, који се налази на око 610 км од обале Сент Џонса, Њуфаундленда.
У недељу, 18. јуна, пет људи је село у подморницу Титан да би кренули на такву врсту путовања. Посада је изгубила контакт само сат и 45 минута након започете осмодневне експедиције. Потрага је у току.
Упркос опасности које носи путовање на дубину од око 4.000 м, ово је била неодољива прилика - мало људи може да види Титаник својим очима.
Више од једног века након потонућа брода, интересовање за Титаник није престало. Иако већина своју радозналост задовољава обиласком музеја, изложби и колекција посвећених олупини, свако ко може да плати карту може и сам да се увери у целу причу.
Упркос забринутости која постоји када је етичко питање, али и опасности од настанка нових оштећења на олупини, путовања до Титаника су у оптицају већ више од 20 година. Ево шта треба да знате о њима.
Журба да се стигне до товара са Титаника
Током 1985. године експедиција коју су предводили истраживач National Geographic-а, Роберт Балард и француски океанограф Жан-Луј Мишел открила је последње почивалиште Титаника.
Убрзо након тога, Балард се појавио пред Конгресом САД, како би утицао на одлуку да се олупина прогласи поморским спомеником. У јулу 1986. године, он је поставио плочу на брод уз молбу да се у знак сећања на више од 1.500 погинулих тамо не врше даља истраживања.
Али то се није догодило. Уместо тога, почело је такмичење око добијање дозволе за спасавање артефаката са брода. Иза овога се делимично крила жеља за њиховим документовањем и очувањем - али такође и жеља за профитом добијеним од њихове продаје и јавних излагања.
Први званични покушај спасавања предузели су Titanic Ventures Limited Partnership (TVLP) и Француски истраживачки инстит за експлоатацију мора, 1987. године, када је прикупљено и конзервирано око 1.800 предмета. Године 1992, савезни суд је пресудио да TVLP има ексклузивно право на товар са Титаника.
Сада позната као RMS Titanic Inc., компанија је спровела још седам експедиција на Титаник и на аукцијама продала више од 5.000 предмета, укључујући накит и део великог степеништа на броду.
Док су битке за посете и права на спасавање товара беснеле на суду, експедиције на Титаник су се наставиле - што је довело до стварања малог туристичког тржишта са ексклузивном клијентелом.
Деценије туризма
Истраживачи, спасиоци, па чак и филмски ствараоци попут Џејмса Камерона - који је режирао филм Титаник из 1997. године - отиснули су се на безброј путовања до олупине и назад. Туристи су такође могли да је посете за већу количину новца.
Британска компанија Deep Ocean Expeditions је 1998. године међу првима продала карте онима који су желели да виде остатке Титаника, по цени од 32.500 долара. Током 2012. године, вођа експедиције Роб Меккалум објавио је да компанија организује последњу туру. Те последње експедиције, трајале су по 12 дана и у њима је учествовало по 20 путника за суму од 59.000 долара појединачно.
Почевши од 2002. године, туристичка фирма Bluefish са седиштем у Лос Анђелесу такође је организовала туре до Титаника и у наредне четири године сваки пут водила по осморо људи. Године 2012. компанија је поново почела да прима резервације и продаје карте које су коштале 59.680 долара.
Компанија Blue Marble са седиштем у Лондону продавала је карте за 105.129 долара по особи током 2019. године, што је наводно била "прилагођена" вредност карте коју су људи смештени у првој класи на Титанику платили 1912. године. Blue Marble се потом удружио са OceanGate Expeditions - истом компанијом чије је пловило нестало у недељу - да би водили туре.
OceanGate је спроводио успешне експедиције током 2021. и 2022. године и у плану је да зарони до Титаника 18 пута током 2023. године.
Заштита Титаника
Али какав утицај ове туре имају на олупину брода старог 111 година?
Титаник је претрпео значајна оштећења при удару у морско дно, а бактерије које "нагризају" његово гвожђе полако уништавају оно што је од њега остало. Након мање од деценије од открића, примећено је да брзо пропада. Током зарона из 2019. године, потврђено је да се делови брода урушавају.
Данас се у његовој околини налази гомила смећа, укључујући флаше од пива и газираних пића, тегове, ланце и мреже за спасавања. Поред тога, посетиоци су ово подручје "засули" плочама и спомен-обележјима. Године 2001. један пар се чак и венчао у подморници која се налазила на прамцу Титаника.
Чак и у случају када они који управљају подморницама не желе да се приближе олупини, пролазак поред њих може додатно да оштети брод. Једна експедиција се наводно и срушила на Титаник, али и сакрила информације о штети коју је проузроковала.
Покушаји заштите олупине су у току. Пошто се она налази у међународним водама, испуњава услове за заштиту према Унесковој конвенцији о заштити подводног културног наслеђа из 2012. године. Уједињено Краљевство и Сједињене Државе су се 2020. године договориле да заједно раде на издавању дозвола за узимање артефаката са Титаника.
(Национална географија)
БОНУС ВИДЕО: СПЕКТАКУЛАРНИ СНИМЦИ КИТОВА - Дивови код обала Аргентине припремају се за доношење младих на свет
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)